Открити са гените на флирта

Учени от Университета в Тексас, САЩ, намериха в мъжката винена мушица (Drosophila melanogaster) гени, които се активизират при среща с противоположния пол и започват естественно да ухажват женските, така поне твърди Американската асоциация по генетика, материалите от които беше публикувано в списание "Генетика".
Проучванията показват, че в мъжките има гени, които активират взаимодействието с индивиди от другият пол (мъжки или женски) и отговарят за поведението от съвсем различен тип. В контролните експерименти в мутантите на Drosophila, на която генома, липсва, показва външно безразличие и към двата вида (женски и мъжки) от вида им.
Очевидно е, че наблюдаваният механизъм засяга не само поведението, но и на общото здравословно състояние. Ако подобни гени, се открият и при човека, а такива има разбира се – това ще е истински пробив за изучаването на генетичните основи на нашето обществено поведение. "Бъдете внимателни при избора на социалният си кръг на общуване, - казва д-р Cairney Джинджър, един от съавторите на проучването.- Това може да повлияе на вашата психика, поведение и здравните ви резултати по непредсказуеми начини. "
Откритието ще помогне за изясняване на нарушения на психологическото развитие, като например аутизма. Страданието на тези хора, които срещнат големи трудности за комуникация, включително и факта, че мозъка им трудно понася самоанализата на поведението. Беше безспорно доказано, че аутизма има генетична основа заради contactin 4 генни мутации , а от друга - на двата вида протеини (neyroligina-1 и neyroligina-2). През 2000 г., Вилаянур Рамачандран, невролог от Университета на Калифорния в Сан Диего, САЩ, предположи , че причина за детският аутизъм е в нарушената функция на очните неврони.
