Стволовите клетки спомагат за намаляване на тестовете с животните

Екип от учени начело с Джейми Томсън от Университета на, САЩ, съобщи, че стволовите клетки, създадени от генетичната модификация на клетките на кожата, може да помогнат за намаляване на използването на животните като тест за лекарствата, съобщава Times Online.Клетките се използват като източник на човешки тъкани за изпитване на лекарства за безопасност и ефективност – обяснява изследователят на проучването, който е и един от авторите на тази нова технология за създаване на изкуствени плуропотентни стволови клетки (induced pluripotent stem cells).
"Ако всичко, което ние правим,(сработва), това значително ще намали броя на тестовете, проведени върху животни и до края на живота ни, може би, това няма да е наложително", - казва още Джейми Томпсън. Нов тип стволови клетки, е създаден преди няколко години от група учени под ръководството на проф. Томпсън и проф. Шиния Яманака от университета в Киото , Япония.
Учените създадоха стволови клетки, като се използва плазмиди – кръглата ДНК молекула, която носи гени, необходими за превръщането на клетките на кожата в стволови клетки. След известно време плазмидите изчезват от клетката по естествен начин. Това е разлика от преди това използваните методи. Преди това биотехнолозите получаваха стволови клетки от нормалните клетки в човешкото тяло, като се използваха вируси като "носител" за доставка на клетките гени, необходими за препрограмиране. Все пак, съществуват и рискове: вируси, да се вмъкнат в генетичният материал в клетките и тези вредни гени да нарушат функцията на препрограмирането. Има и още един начин - стволови клетки да се извлекат от ембриони в рамките на няколко дни.
Нека припомни, че стволовите клетки са първичните, неспециализирани клетки, които формират всяка от 350 тъкани на организма. А възрастните стволови клетки се намират главно в костния мозък и в малки количества във всички органи и тъкани на човека. Ако има нарушение в някой орган, те намират областта на повредата и попълват (компенсират) пропуснатата функция. Това свойство на стволовите клетки ги прави основният предмет на изследване на регенеративна медицина.
