Щастието заздравява сърцето

Хората, които се чувстват щастливи и отпочинали, по-рядко страдат от сърдечни заболявания, информира Европейската общност по кардиология. Изследователи от медицинския център в Колумбийския университет (Columbia University Medical Center), САЩ, за 10 години са наблюдава хиляди възрастни доброволци и са установили че на хиляда човека 862 мъже и 877 жени нямат заболявания на сърцето.
В началото на проучванията специалистите изследвали лица за наличието на симптоми на депресия, враждебност, гняв, и са направили оценка на тяхното ниво на положителни емоции. До края на наблюдението , като се вземат предвид пола, възраста, рискови фактори за сърдечно-съдово заболяване и отрицателни емоции, учените открили, че положителното настроение, намалява риска от коронарна болест на сърцето с 22% при все че оценката е на база пет точки по "скалата на щастието."
За да се обясни причината как щастието въздейства на хората е съвсем проста: оптимистичните хора се възстановяват по-бързо от стреса, оставят проблемите си на заден план и почти винаги са в добро настроение, което въздейства на сърцето благоприятно.
Сърдечно-съдовите заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб. Стресът на работното място има пряко отражение върху физиологичното състояние на организма, което повишава риска от сърдечно заболяване с почти 70%. Хората податливи на стрес на работното място, по-малко времеотделят за спорт или храненето. В допълнение към написаното се проявяват и биохимични промени.
Постоянният стрес изключват част от нервната система, която контролира сърдечната дейност и води до нарушения на предаването на импулси за регулирането на сърцето.
Знаем също така, че хората са интровертни, 40% страдат от сърдечни заболявания. Освен това, тези рискови фактори като тютюнопушене, затлъстяване, високи нива на холестерол, увеличават вероятността от поява на сърдечни болести.
