Когато става дума за бягане, по-добре е да сме боси?
heder


Когато става дума за бягане, по-добре е да сме боси?

Когато става дума за бягане, по-добре е да сме боси?

През 1960 летните олимпийски игри в Рим, етиопски спортист  Абебе Бикила печели маратона с рекордно  време от 2:15:16 и той го прави бос.Бикила печели първият  от двата  си олимпийски златни медали, докато тича бос, подобно на много участници от Африка. Хората са тичали боси в продължение на хилядолетия, макар и обувките да са  стандарт в продължение на векове.През последните тридесет години, хората  са свикнали с идеята да носят обемисти спортни обувки. Тичането боси е засилваща се тенденция в атлетическата общност.

Капана на обувката.

В крайна сметка, модерните маратонки  принуждават краката ни да се движат неестественно. До 1960 година, спортните обувки са прости с плоски ходила. През 1972 г. Бил Бауверман - основател на "Найки" създадеде облика на съвременните спортни обувки произведени от пластмаса и полимери с  идеята да се коригира неправилното движение на ходилото.Дизайнерите на обувки харчат милиони долари за изследвания  на най-честите наранявания причинени от формата и дизайна на маратонките. И все пак, въпреки всички технологии, няма доказателства, че маратонките правят атлета по-малко склонен към контузия.

Много физиолози смятат, че не всички хора трябва да носят обувки. Човешкият крак е чудо на природата с двадесет и четирите си кости, които работят в перфектен синхрон. Повечето хора  ходят естествено изправени когато са боси следвайки еволюцията на нашето развитие.Много атлети са започнали да тичат боси, позовавайки се на проучванията, които показват,че когато кракът е без маратонка е склонен да има по малко наранявания на глезена. От друга страна, тичането с боси крака позволява на ходилото да се огъне по такъв начин че да абсорбира  неравностите на пътя и да направи походката по-ефективна.

Според австралийският физотерапевт и  автор на книгата  "Вървете боси" допълнителното тегло на самите маратонки правят разхода на енергия значително по висок. Теглото на чифт маратонки прави бегача до 5 % по-малко ефективен.Системата на организма може да усети и реагира на промените в пътната настилка, което позволява на бегача да променя  движението си като  костите  и сухожилията го правят несъзнателно. Това позволява допълнителна защита срещу нараняване докато носенето на обувки  заедно с чорапи и подплата  прави тази обратна връзка невъзможна. Проучванията показват, че босите хора  са в състояние да следят инстинктивно силата , с която краката правят  крачки на земята. Прекомерната подложка на петата  в повечето маратонки също така и неудобният  ъгъл увеличават  силите на натиск, което води до по-голямо въздействие върху глезена .В страни като Кения и Етиопия, където състезателите редовно тичат боси, нараняванията са много малко.barefootshoes

Хората са се развили тичайки  боси, но краката не са  еволюирали да се движат по твърдите сегашни  повърхности. Така че дилемата е как да тичаме боси без да си нараним стъпалата по съвременните пътни настилни без да използване маратонки. Решението е в създаденият хибрид  специално изработен за целта, който пресъздава формата на ходилото ви и същевременно имате чувството че сте боси. Предпазва ви от   тротоара, чакъл, стъкло и други опасности. Въпреки че големите фирми за обувки, включително и "Найки", не подкрепят тези  маратонки, Vibram FiveFingers са златен стандарт на пътя. Изработката е много интересна – има добро сцепление с настилката и усещането че сме боси е много голямо,осигурени са специални джобове за пръстите на краката.Те насърчават напълно естественото  и ефективно движение на  крачката. Те са водоустойчиви и са подходящи за йога, сърф, туризъм или алпинизъм.

Въпреки тези предимства, някои хора не трябва да тичат боси, включително и с този ”хибрид”.Диабетици и хора, които имат плоско стъпало или други проблеми ,които причиняват болка на краката ако потърпевшия се опитва да тича бос.

Специалистите препоръчват тренировките и адаптацията към този вид обувка да  става бавно.Твърде бързото приспособяване може да доведе до разтежения в Ахилеса. Уортбъртън  препоръчва тридесет минути дневно да ходим на пръсти за да ангажираме мускулите и сухожилията необходими за бягане и да се заздрави глезена .

За по-голямата част от хората които не спортуват активно можем да дадем един наистина ценен съвет. . Дори и ходенето бос за няколко минути на ден може да бъде достатъчно, за укрепване на мускулите и не позволяват атрофията на краката от носенето на стандартни обувки.Разходката на бос крак позволява на глезените и краката  да работят за това за което са предназначени.



Собствено Търсене