С лазер вече можем да си променим цвета на очите
heder


С лазер вече можем да си променим цвета на очите

С лазер вече можем да си  променим цвета на очите

Д-р Грег Омир от САЩ с помощта на  лазер може да промени за  20 секунди пигмента на кафявите очи и да позволи  постепенно те да станат сини. За завършване на всички клинични тестове обаче са му необходими още  $ 750 000, съобщава BBC News.

Промяна на цвета на очите с лазер

Според компанията „Stroma Medica”, за предоставянето  на финансова помощ на тестовете са необходими освен парите и още  18 месечна продължителност от експерименти. Други експерти  офталмолози призоват към по-внимателни  изпитания, защото премахването на пигмента от очите може да доведе до проблеми със зрението.

Процесът включва компютъризирана система за сканиране, в който се прави снимка на ириса и областта, в която ще се направи  корекцията. 

Бърза и лесна смяна на цвета на очите

Тогава лазерът, който използва собствения си шаблон, действа върху всяка точка на ириса като  изгаря пигмента меланин. 

Действията се повтарят няколко пъти, но цялата процедура отнема само 20 секунди."Ние използваме две честоти, които поглъщат тъмните пигменти, и тe се абсорбират напълно, така че няма опасност от увреждане на останалата част на окото," - казва д-р Омир. Лазерът затопля и променя структурата на пигментните клетки. цвят на очите

Организмът започва да разпознава тези клетки, като повредени и изпраща специални протеини, които смилат тъканта на молекулярно ниво. През първата седмица след корекцията цвета на очите потъмнява като се  променят неговите характеристики. След това започва процес на "усвояване" на увредените клетки и след още 2-3 седмици ириса постепенно посинява. 

Тъй като пигмента меланин не се възстановява, лечението е необратимо. Има разбира се и противници на такива интервенции. Според Лари Бенджамин - очен хирург от болницата  Stoke Mandeville, Великобритания предупреждава, че премахването на пигмента от очите може да предизвика фотофобия(болезнена чувствителност на очите към светлина )  или диплопия (предметите да се виждат двойни). 

С прости думички казано това е невъзможността  да се контролира количеството на входящата светлина. Д-р Омир обаче, твърди, че самата процедура премахва самият пигмент от повърхността на окото и пациентите с такава промяна на цвета няма да бъдат  по-чувствителни към светлина, отколкото тези, които се раждат със сини очи. Според него хората с  кафяви очи имат достатъчно пигмент в цялата очна ябълка, който всъщност си остава непокътнат.

 "В момента текат тестове по 15 различни процедури за проверка на сигурността преди и след корекцията  на доброволци. Следи се тяхното състояние през първият ден, седмица, месец и след 3 месеца. 

До момента няма доказателства, за  заболявания на очите им "- казва Омир. Нека само добавим , че лазерната терапия се използва широко за отстраняване на старчески петна и лунички по кожата.

Bookmark and Share

 



Собствено Търсене