Инсулт – знаем ли всичко за него

Оплакванията след инсулта в повечето случаи отшумяват напълно.
Това може да е така при някои, преди всичко по-млади пациенти.
Инсулт, причини за инсулт, лечение на инсулт
Но като цяло след инсулт броят на смъртните случаи е висок, а ако пациентът оцелее, след това се наблюдават някои усложнения.
В индустриалните държави инсултът е на трето място по честота сред причините за настъпване на смърт при хората.
Първа помощ при инсулт
В целия свят от засегнатите са хора, които вече са надхвърлили 70-годишна възраст.10 процента от всички засегнати умират в рамките на първите 30 дни след настъпването на инсулта.
При 50 процента от тези, които преживеят мозъчния удар, след половин година се наблюдава някакво, макар и различно по своята същност трайно увреждане
За добрия изход след получаването на инсулт е необходимо бързо да се извършат правилните манипулации и да се приложи правилното лечение.
Преди няколко години бяха определени така наречените ,,неотложни мерки за бързо овладяване на инсулта”.
При тях пациентът се подлага колкото се може по-бързо и ефективно на необходимото лечение (намаляване налягането на кръвта в мозъка и отстраняване на съсирека).
За всеки, който е бил подложен на такива мерки за бързо овладяване, съществува значително по-голяма вероятност да напусне жив болницата и при това без да има на покъсен етап трайни увреждания.
Инсултът се получава винаги като следствие от запушване на кръвоносен съд.
Това е така в приблизително 80 процента от случаите: някоя артерия в мозъка или някоя от снабдяващите го с кръв артерии извън него бива запушена от тромб или от емболия.
В тази ситуация областта на мозъка, която се захранва от този съд, вече не се оросява достатъчно и не се снабдява с необходимите кислород и хранителни вещества.
Приблизително 20 процента от инсултите не протичат по този начин, а са следствие на кръвоизлив в някоя от артериите в мозъка.
