Бартонелозата-малко известна но много коварна болест
heder


Бартонелозата-малко известна но много коварна болест

 Бартонелозата-малко известна но много коварна болест

В Перу през 1870-те и 1880-те години се появила странна, непозната досега епидемия. Особенно засегнати били работници в железниците, които се оплаквали от висока температура, слабост и малокръвие. Тъй като болестта се разпространявала основно по жп линията между столицата Лима и селището Ла Ороя, странната епидемия била наречена ,,треска на Ороя”.

Редни заболявания при човека

Много от перуанците линеели без изглед за намиране на лек за страданията им и успешно лечение.През 1881г. млад перуански студент по медицина починал от мистериозната треска. Тъй като бъдещият лекар sad-face-manстрадал и от обрив, подобен на брадавици, приятелят му Даниел Алсидес Карион (1858-1885) предположил, че има  връзка между брадавиците и треската.

Бартонелозата-има ли в момента опасност от заболяване

В някои от преданията на инките имало легенди за обрив, подобен на брадавици и наречен ,,сирки”, който се свързвал с висока температура. В Европа по това време заболяването не било познато и се ограничавало до планинските райони на Алпите.

Карион предположил, че двете заболявания имат една и съща причина. Смъртта на състудента му го sad-face-womenподтикнала да потърси доказателство, като направи опит върху себе си. На 27 август 1885г. той си прелял кръв от перуанка, която страдала от обрива, познат под името ,,перуанска брадавица”. Карион след инфекцията, на 17 септември 1885г., той забелязал първите симптоми. Имал болки, чувствал се зле, скоро вдигнал и температура. След няколко дни не можел да стане от леглото. Треската, болките и малокръвието го омаломощили толкова, че не можел да си води повече записки, затова негов приятел продължавал да води дневника.Карион не успял да оздравее.

Починал, преди да навърши 27 години, на 5 октомври 1885г. във френската болница в Лима. И до днес жертвоготовният мъж се смята за национален герой на Перу. Причинителите на болестта, получила неговото име ,,болест на Карион”, са открити една през 1909г. от Алберто Бартон (1871-1950), сънародник на Карион, и наречени на него ,,Bartonella Bacilliformis”. Днес болестта се нарича бартонелоза.



Собствено Търсене