Осветлението в нашият дом според Фън Шуй

Животът на земята зависи пряко или косвено от слънцето. Телата ни са приспособени към неговите цикли и във всяка култура всекидневната смяна на светлина и мрак е вградена в митологията.
В Китай символът на ин и ян отразява дневния и годишния цикъл на слънцето
бялата ян страна представя деня, а тъмната ин страна - нощта. В съвременния свят много хора прекарват голяма част от времето си вътре в сградите и биоритъмът ни започва да излиза от синхрон с естествения цикъл на слънцето.
В северните страни, където слънчевата светлина е оскъдна, се среща депресия, предизвикана от липса на слънчева светлина. Тя се лекува със светлинна терапия-светлина, която възпроизвежда ултравиолетовите и инфрачервените лъчи на слънцето.
Муселинът например омекотява светлината в стаите
където слънчевото греене е твърде силно, а също така осигурява интимност.Подходящият тип и ниво на светлината е от изключително значение за общото ни здравословно състояние и добро самочувствие. В домовете ни естествената светлина е важна, но качеството и варира през деня, тъй като къщите гледат в различни посоки. Естествената светлина може да блести ослепително, но тя създава също и сенките и трябва да умеем да я намаляваме или увеличаваме с изкусни приспособления.
Светлината може да се отразява от блестящи повърхности, да бъде омекотена от дантелени или муселинови пердета, щори или капаци, или рисувани стъкла.Когато знаем как естествената светлина навлиза в домовете ни, можем да разположим по подходящ начин мебелите си и да определим времето за различните си дейности така, че да се възползваме пълноценно от нея.
Изкуствено осветлениеВ стаите, където работим, като кухни, кабинети, работилници, а и в местата, които се нуждаят от допълнително обезопасяване - например стълбище, пряката светлина е от съществено значение. В помещенията, в които почиваме - дневни и спални, се нуждаем от по-мека светлина, която може да бъде отразена или разсеяна.За да осветим една малка област - например картина, дъска за рязане, бюро, добре е да използваме насочена светлина.Мястото на осветителните тела дълбоко въздейства на обитателите на дома.
Ако сянката пада където четем или приготвяме храна или крушките мигат, или силна лампа е насочена където четем или приготвяме храна или крушките мигат, или силна лампа е насочена право в екрана на компютъра или телевизора със сигурност ще се почувстваме раздразнени и нервни. Силното осветление също влияе на настроението ни.Качеството на светлината е много важно.
Обичайните електрически крушки излъчват светлина, която варира от червения край на спектъра към средата на синия.Флуоресцентното осветление е повече в синия край на спектъра. Освен това флуоресцентните лампи създават по-високо електромагнитно поле от другите и тяхната блестяща светлина може да причини главоболие. Осветителните тела с пълен светлинен спектър са конструирани, за да копират максимално естествената слънчева светлина, но за съжаление притежават по-високи нива на ултравиолетово лъчение от обикновените лампи.Енергийната промишленост черпи от световните природни ресурси.
Последни разработки с цел икономия на енергия са и осветителни тела, като една от тях е компактната флуоресцентна лампа, която е не само дълготрайна, но използва по-малко електроенергия.Халогенните крушки дават ярка бяла светлина, която е много близо до естествената.
Тези с висок волтаж са много ярки за настолни лампи, но са подходящи за насочено нагоре осветление, нисковолтажните могат да се използват като прожектори. Те също така са икономични и пестят електроенергия.
