Нов свръх лек материал

Екип инженери от Университета на Калифорния в Ървайн и Калифорнийския технологичен институт САЩ , твърдят , че са в състояние да създадат най-лекият материал в света. Резултатите от проучването бяха публикувани в списание Science.
Материалът се състои от малки кухи метални тръби подредени в микро-мрежа и заплитаща се диагонална структура с малки разстояния между тръбите. Според изследователите, този материал е с "изключително висока енергийна абсорбция," и е 100 пъти по-леки от стиропор.
Най-лекият метал в света
Планирано е да се използва за материал от следващото поколение на батерии и амортисьори."Номерът е да се направи мрежа от взаимосвързани кухи тръби с дебелина на стената 1000 пъти по-тънки от човешки косъм," - заяви авторът на изследването Тобиас Шелдър.Полученият материал е с плътност от 0,9 мг / cm ³. За сравнение, гъстотата на аерогела на силициевия диоксид - най-лекото в света твърдо вещество е 1,0 мг / cm ³.
Най-лекият материал в света
Металната микро-мрежа има предимството пред другите материали, тъй като тя се състои от 99.99% въздух и само 0,01% от твърди частици. Други ултра-леки материали като аерогеловете и металната пяна, са с клетъчна структура, така че те са по-малко твърди, по-нетрайни, имат по-голяма проводимост и абсорбираща енергия.
"Модерни съоръжения, като Айфеловата кула и Golden Gate Bridge са изключително леки и много ефективни благодарение на своята архитектура. Ние произвеждаме революционно леки материали, като прехвърляме тази концепция в света на нано и микро частиците "- каза Уилям Картър, мениджър на архитектурните материали от лабораторията HRL.За проучване на якостта на микро-мрежите са проведени множество натоварвания.
След премахването на натоварването, материалът се е възтановил на 98% от първоначалната си височина, и отново е получил предходната си форма.След първия тест, материала е станал по-твърд и с по-голяма якост и по думите на учените допълнителният натиск не води до значителни изкривявания.
Инженерите смятат, че на практика материалът може да се използва в изолациите, електродите на батериите и продукти, предназначени да поглъщат звука и вибрациите.По-рано тази година учените са разработили техника, която позволява да се създаде нанодетайл чрез въвеждане на въглеродни нанотръби в лошо проводящ материал.
