Нов провал на руската космическа програма за Марс

Автоматичната междупланетарна станция (АМС) "Фобос-грунд", чието начало бе поставено днес от Байконур, не успя да влезе в орбита за подход и полет евентуално до Марс, и остана на геостационарна орбита, съобщи с RBC.
Владимир Поповкин говорител на руската федерална космическа агенция заяви, че причина за провала все още не е изяснена, но се касае за технически проблем.
Неуспехи на Русия в Космоса
За тази станция се знае, че горивото необходимо за полета е съхранено, така че експертите не губят надежда да решат проблема и тя да полети по зададеното направление.
Това трябва да стане до три дни, след изтичането, на които мисията ще се счита за провалена.Както е известно стартирането на "Фобос-грунд" беше в застой цели 15 години.
Космическа програма на Русия за мисии до Марс
Основната цел на тази станция и програмата на Русия за междупланетно изследване в космоса е изследване повърхността на спътника на Марс – Фобос.
Руските специалисти се надяват да получат проби от почвата на спътника. Предполага се , че "Фобос-грунд", трябва да достигне Марс през есента на 2012 година.
Там той ще остави китайският спътник Yinghuo1. Няколко месеца по-късно, станцията трябва да вземе проби от повърхността на спътника и чрез специален апарат да го изпрати на Земята.
Завръщането е насрочено за 2014 година. Цената на мисия е около 163 милиона долара.
С този проект Русия би трябвало да се върне в "голямата игра" за проучване на планетите, след десетилетие на стагнация, липса на финансиране и многобройните провали.
Спомнете си, че това е третият основен провал на руската космическа агенция за изминалата година. През август, на Земята падна товарният кораб «Прогресс М-12М» изстрелян от космодрума Байконур.
Падането доведе до проблеми във функционирането на моторните системи по време на третия етап. През декември миналата година в Тихия океан паднаха три сателита от навигационната система ГЛОНАСС.
Ракетата носител "Протон-М" трябваше да изведе спътници в орбита, но вместо това ги вкара в незатворена орбита. В резултат на това, горният блок се отдели от спътника и ракетата носител и не успя да заработи.
Тази грешка доведе до навлизането на спътника в атмосферата и падането му в Тихият океан на 1500км от Хавайските острови. Жертви и разрушения няма.
