До колко полезна информация ще извлече Иран от плененият Стелт

Иран изцяло отхвърли призива на САЩ за връщане на разузнавателният безпилотен самолет по държавната телевизия.И така, как иранците най-лесно ще извлекат информация от безпилотен самолет?
"Всичко зависи от състоянието на въздухоплавателното средство"
казва Ник Браун, експерт по отбраната на САЩ. Това, което Иран показва на клиповете може да се окаже реконструкция. Но ако въздухоплавателното средство е сравнително непокътнато, те биха могли да вземат доста малко от него.
Едно обаче нещо, което иранците може да тестват е с радар в ехо камера,за да измерят радарното напречно сечение, което е мярка за това колко е откриваем самият самолет.
Те биха могли също така да проучат материала, от който е направен Стелта, като му направят разрез на корпуса. Но информацията
как точно лети самолета изисква сложен компютърен софтуер.
Някои части от RQ-170 по шасито и вероятно авиодизайна, както и двигателя - са били взети от съществуващите самолети, така че няма да предложат нещо ново на специалистите.
"Но истинската златна мина вероятно е полезният товар. Това са вероятно електро-оптичните сензори и радара.
"RQ-170 не носи оръжие на борда си и двете гърбици на горната част на фюзелажа са обтекаеми, които изпращат информация от тези сензори към контролната станция на въздухоплавателното средство.
"Има сложни алгоритми, които контролират самолета. Формата е на бумеранг и наистина е възможно само за напреднала технология на моделиране на полета и мощни компютри и софтуер да разберат системите, които са на Стелта.
"Може ли иранците да разберат такава техника?Те са големи майстори в инженеринга, казва г-н Браун, и имат ужасно много възможности, без да опрат до нужда от външна помощ, но споделяне на платформата с приятелски държави биха могли да предложат на Техеран значителни политически дивиденти.
Всяка форма на безпилотни технологии е потенциално много важно за Иран, Русия и Китай, казва Елизабет Куинтата, старши изследовател в института на Royal United Services.
"Аз не знам нивото на научните постижения на експертизата в Иран, но ако това е вярно Русия и Китай са изпратили специалисти в тази област, които имат опит."
