Още една полза от ултразвука-лекува счупени кости.

Лекари от Кралската болница в Глазгоу, Шотландия са първи в света, които използват за лечение на счупени кости ултразвук, който обикновено се използва за сканиране на тялото.
Оказва се, че ултразвука спомага за по-бързо възстановяване при пациенти с тежки фрактури, съобщава BBC News.
Ултразвука помага за възтановяване на счупени кости
Ултразвукът за първи път е използван като инструмент за диагностика в Глазгоу, Шотландия през 50-те години на миналия век.
Днес той е един от най-разпространените медицински технологии в света. Въпреки това, терапевтичните свойства на ултразвука са били открити едва наскоро.
Според един хирург-ортопед Ангъс Маклийн, вибрациите на клетките, произведени с помощта на ултразвука, стимулира процеса на лечение и възстановяване на една счупена кост (стимулира производството на нови костни клетки).
Ефективно лечение с ултразвук
Технологията е подобна на тази, използвана при бременните жени.Начинаещият инженер Гари Denham се подложил на ултразвуково лечение, след като паднал от шест метров резервоар за вода и си счупил глезена на осем части.
Лечението е доста просто и абсолютно безболезнено.
Denham нанасял гел на счупеното място, където така наречената сонда ще бъде закрепена посредством каишка в продължение на 20 минути.
Повратната точка е толкова силна, че за Denham не е имало почти никакъв шанс да се възстанови, дори имало опасност от ампутация. Но ултразвуковото лечение направило чудо: Гари се оказа на краката си само за четири месеца.
Скоро той ще бъде в състояние да се върне на работа. Самото лечение е доста скъпо за нашият стандарт - около £ 1000 на пациент, защото техниката се използва само за сложни счупвания на пациентите в Кралската болница в Глазгоу.
Въпреки това, лекарите се надяват, че с течение на времето метода ще поефтинее и ще е достъпен за повече пациенти с по прости счупвания.
