Как ли се лети през астероидния пояс ?

Отваряйте си очите,но ще е крайно невероятно да се сблъскате с нещо.Въпреки това,което сте виждали в слабите научно-фантастични филми,астероидният пояс е доста пусто място.В сравнение с останалия Космос може да се определи като гъсто населен,но все пак си е доста пуст.
Разстоянията между по-големите астероиди са от порядъка на два милиона километра.Така че няма да бъде никак трудно да се маневрира из астероидния пояс.Действително,ако изберете случаен курс,трябва да имате късмет,за да зърнете поне един астероид.
Но ако го видите,трябва да му дадете име.
В Международния съюз по астрономия има 15-членен Комитет за номенклатура на малките небесни тела,който трябва да контролира наименуването на все по-нарастващия брой малки планети.Тази работа не е съвсем сериозна,както показват следните примери:
(15887)Дейв Кларк,(14965)Бонк,(18932)Робин Хуб
Смит,Джоунс,Браун и Робинсън са все Официални имена на астероиди,както и Бики,Бъс,Бок,Лик,Хино,г-н Спок,Родънбъри и Суисеър.
Ексцентричните идеи при наименуването на планетите не са нещо ново.Името на Плутон е дадено през 1930г. по предложение на 11-годишната ученичка от Оксфорд Венеция Бърни,чийто дядо бил добър приятел с оксфордския професор по астрономия Хербърт Хол Търнър.
Може би 2003 UB313 все пак ще бъде наречена Рупърт,по името на десетата планета в ,,Пътеводител на галактическия стопаджия’’ на Дъглас Адамс.Случили се и по-странни неща.В деня,в който Адамс починал внезапно през 2001г.,астероидът (18610) бил наречен Артър Дент.Сега Адамс има и собствен астероид-(25924) Дъглас Адамс.
