Кола без шофьор, която се движи близо до реалността.

Автомобили, които могат да останат в едно магистрално платно, без помощта на човека (водача), се разработват от учените в държавеният университет на Северна Каролина. Софтуер, разработен от изследователите помага на компютъра на автомобила да го запази в едната лента на магистралата по време когато има и други платна по пътя.
Тази технология позволява дори да се четат пътните знаци. Технологията е по-добра от вече съществуващите системи за шофиране, които обикновено са само с възможност да намират пътя и нищо повече. Много от тези основни системи се използват от превозните средства, влезли като GPS координати за да се знае къде се намираме въобще. В комбинация с GPS и други системи за наблюдение, които се монтират на покрива като светлинно откриване и измерване (LIDAR) единици, видео камери и инерционни системи за насочване (Жироскопите и акселерометъра), за да помогне максимално точно на превозното средство да има висока навигация на терена.
Високата цена на тези сензори означава, че тази придобивка не е подходяща за частни автомобили.За сметка на технология, разработена от изследователите се разчита изцяло на програмирането на компютърното зрение, което позволява на компютъра да разбере коя видео камера гледа - дали това е знак стоп или пешеходец.
Програмата използва алгоритми, за да подреди визуалните данни и да вземе решение свързано с намирането на правилното платно, като прави това като се избягват другите превозни средства и без да бърка множеството алеи. Крайната цел е създаването на напълно автономни драйвери на превозното средство. Първоначалната цел е по-скромна - разработване на система, която може да поеме контрола на превозните средства ако на шофьора внезапно му прилошее(инфаркт, инсулт или заспиване). Искането е системата да бъде в състояние да сигнализира на факта,да намали скоростта и да отбие от пътя, ефективно автономно управление, дори и само за ограничен период от време."Автономно шофиране е цел, но не и нещо, което ще видите в близко бъдеще, освен ако не поставите ограничения относно вида на пътя и движението", каза д-р Снайдър. Създаването на такава система е само първата стъпка.
Как хората ще бъдат готови да се откажат от пълния контрол върху своите превозни средства по програмата? "Ние трябва да продължим напредъка си към точката на превозни средства с пълно информиране за ситуацията с нулев марж за грешка", каза проф. Азим Eskandarian, от Центъра „Intelligent Systems” към университета Джордж Вашингтон. "Ние също трябва да направим това по начин, който е достъпен и икономически изгоден. "Хората толкова са свикнали да управляват автомобила си и след като науката се развие, ще има един период на приемане и одобрение.
