Индийската перла - Архипелага Сокотра
heder



Индийската перла Архипелага Сокотра

Индийската перла  - Архипелага Сокотра

Сигурно малцина са чували за малка група острови в Индийският океан. Там има уникална растителност и животински свят, които все още не са заличени от цивилизацията. Драконовото  дърво  е  древно  растение на 20 милиона години и обхваща огромна площ на островите Мадейра, Сомалия и Етиопия до южните граници на Русия, но до днес са оцелели само една малка част от тях. 

Растения и животни застрашени от изчезване

Най-близкият роднина на драконовото  дърво може да го видите  на Канарските острови в Атлантическия океан най-вече в изкуствени градини. С огромните конусообразни стволове, гарнирани с корона правеща  гъста сянка  наподобяващи чадъри и обърнати по посока на  вятъра, все още са често срещано явление в планините над 300 м над морското равнище. Сокотра е известен и с друго лечебно растение, от което се прави  сок от Алое.

Опазване на растителността на остров Сокотра

Месните са го  изсушавали  и  превръщали в  легендарния балсам, който помага на  зарастването на раните.До средата на ХХ век  острова е бил посетен от много научни експедиции, но когато през 1967 г., Йемен става независима, на Сокотра се разполага военноморска база на СССР и островът е бил затворен за чужденци.

 Международни изследвания са  възобновени през 1982 г. и продължават и до днес. Дори и сега ботаниците  намират още  нови видове растения. На острова са открити стотици видове членестоноги, десетки видове риби и влечуги, и това е само началото на зоологическите изследвания. drakonovi darveta

Съвсем наскоро, там са уловили землеровка, принадлежаща към един непознат за науката вид. Тази година се откри и най-дългата в близкият изток пещера 7 km дълга.Сокотра се счита за най-непокътнатият  населен остров със сух климат.

 Това е още една загадка, която търси отговор от  биолозите и  етнографи. Оказва се, че местните жители на архипелагаСокотра, който дори и днес заради бурите  близо шест месеца са откъснати от външния свят отдавна са разбрали, че животът  и благосъстоянието им зависят изцяло от опазване на природната среда. Поради това, в продължение на векове е било забранено да се секат горите и храстите, а  едрият  рогат добитък, редовно да сменя пасища си за  да се предотврати тяхното изчерпване. 

Спазването на тези правила и ограничения, много от които са отразени във вярвания и фолклора на островитяните са следвани стриктно от племенните старейшини.Какво е бъдещето на архипелага?По-нататъшният живот на острова  до голяма степен зависи от помощта на  международната общност да го обяви за специална защитена  територия под егидата на ЮНЕСКО.

предишна страница...

Bookmark and Share

 



Собствено Търсене