Кризата топи както дълговете, така и богатството ни

В сравнение с домакинствана в повечето страни - членки на ЕС ,българските домакинства са по-малко задлъжнели. Анализът на изследователската и консултантска група Industry Watch показва точно това.
Домакинствата дължат към банковата система по малко от 30% , макар че в сравнение със северната ни съседка Румъния това ниво е по-високо, а с Чехия сме на едно ниво по задлъжнялост. България е все още далеч от дълговите съотношения, характерни за развитите страни като Великобритания например.
В същото време нормата на спестяване у нас достигна 20% от БВП към края на 2009 г. в сравнение с 16% през 2008 г.Интересното е , че банките българите държат над 59 хиляди депозита в размер над 50 000 лв., като цялата сума възлиза на 6,9 млрд. лв. т.е. 28% от всички влогове са на физически лица.
Има разбира се същественни различия между гълга натрупан в България, и дълга, акумулиран от домакинствата в другите страни от ЕС.И България, и Румъния, имат относително висок дял на потребителските кредити в сравнение с Централна Европа, Великобритания и балтийските държави, което отчасти се дължи на продължаващия процес на конвергенция , макар че двете страни са с най-нисък доход на глава от населението. Експертите уточняват, че голяма част от домакинствата ни са задлъжнели към други кредитни институции и по този начин не се вземат под внимание в статистиката.Ипотечните кредити у нас са 13% от БВП макар да имаше бум на заеми преди да влезе кризата в разгара си.
Това е по-малко от повечето страни от ЕС с изключение на Румъния.През миналата година общото богатство на домакинствата се е стопило с 36 млрд. лв. до 140 млрд. лв. Българите са и по-малко задлъжнели, ако се вземе предвид и относителното тегло на другите заеми, включително овърдрафт, се посочва още в анализа.
Икономическият анализатор и управител на Industry Watch Лъчезар Богданов каза:”Основната причина за намаляване на общото богатство на домакинствата е продължаващият спад на цените на имотите“. През м.г. задълженията на домакинствата са били една трета от финансовото богатство, като през тази година дълговете са намалели.
