Спор за официалната височина на Еверест
heder



Спор за официалната височина на Еверест

Спор за официалната височина на Еверест

Непал и Китай  преминаха дълги спорове около а височината на връх Еверест (Chomolungma), съобщава "Ройтерс". В резултат на тези преговори в Непал, Катманду представителите  на Китай се договориха, че официалната височина на Еверест е определена за  8848м над морското равнище. А Непал, от своя страна, взе китайската декларация, че височината на този скален исполин е  8844 метра.Точната височина на връх Еверест все още остава спорна.

От 1954 г., официално се приема, че височината на планината е 8848 м. Въпреки това, китайските алпинисти и изследователи през май 2005 заключиха, че върхът  Chomolungma е с 3.7 метра по нисък, т.е., нейната височина е 8844.43 m, с допустима грешка 0, 21 метра.

Съществува и трето мнение. През 1999 г., експерти от Националното географско дружество (National Geographic) и Бостънския  Музей на науката, САЩ, с помощта на сателитна технология, доказаха, че височината на връха заедно с натрупаният сняг е  8850 m, Непал  официално не призна тази цифра и настоява за записа  8848 метра.Повече от 4 хиляди души са покорили най-високия връх в света, след като 29-ти май 1953 г. новозеландец Едмънд Хилъри и неговия шерп Tenzing Norgay направиха първата крачка в  изкачването на връх Еверест.

Някои историци твърдят, че планински гигант  Еверест за първи път е завладян три десетилетия преди Хилъри от  загиналият британския алпинист Джордж Малъри . В момента, изкачването  на връх Еверест се превръща  в популярна туристическа дестинация, която може да направи всеки добре трениран и екипиран човек. Освен това, Китай възнамерява да изгради магистрала до базовия лагер на Еверест, разположен на височина от 5200 м над морското равнище. Така, Еверест ще бъде посетен от  още повече туристи.

Потокът от желаещи да се докоснат до този „великан”е толкова голям , че склоновете на планината са се превърнали в истинско сметище от боклуците, които оставят след себе си алпинистите. Еверест, вече ще се нарича "най-високото бунище в света”.Всеобща практика е повечето катерачи,както непалски така и  международните е да си оставят  кутиите  и бутилките,като ги хвърлят от склоновете.Там също може да намерите богат избор от повредена екипировка  като  празни бутилки кислород, въжета и счупени стълби. В резултат на това по пътя от с. Lukla до  базовият  лагер в планината е просто пълен с отпадъци.

Bookmark and Share

 



Собствено Търсене