Знаете ли кой помни само три секунди?

Не е златната рибка. Макар че всички вярват в това, паметта на златната рибка не продължава само няколко секунди. Изследвания на факултета по психология към университета в Плимут през 2003 г. са потвърдили несъмнено,че златните рибки помнят поне три месеца и могат да различават форми,цветове и звуци. Те са се научили да бутат едно лостче за да получават храна; дори когато лостчето е било регулирано да се отваря само в определен час на деня, рибките бързо са се научили да го отварят в нужният момент. Има и други изследвания ,които показват, че златните рибки могат да се приучат да се хранят в определено време и в място в отговор на определен сигнал.
Златните рибки не се бутат в стените на аквариума, не защото ги виждат, а защото имат специален орган за регистриране на налягането, наречен странична линия. Някои напълно слепи пещерни риби се ориентират перфектно в лишената от светлина околна среда само с помоща на тази странична линия.
Златната рибка се смята за студеноводна рибка и може да живее в аквариуми без нагревател в стая с температура приятна за хора. Но златните рибки не обичат големи промени в температурата. Например офис-сгради, в които вечер температурите са доста ниски в сравнение с тези през деня. Когато се добавя вода в аквариума е добре "новата" вода да е с близка температутра до тази на водата в аквариума. За воалните златни рибки температура от порядъка на 10°C е опасна за тях, но за обикновените златни рибки няма проблем. Екстремно висока температура (над 30°C) е опасна за златните рибки. По високите температури, обаче, могат да са полезни при борбата с протозойните инфестации, защото ускоряват жизнения цикъл на паразитите и по този начин го елиминират по-бързо. Перфектна температура за златна рибка е около 25°C.
По отношение на митовете за златните рибки, бременната златна рибка не е и не може да бъде наречена “Twit”.Златните рибки не забременяват - те снасят яйца, които мъжките оплождат във водата.
