Обиколка на островите Галапагос
heder



Обиколка на островите Галапагос

Обиколка на островите Галапагос

Обиколка на островите Галапагос, архипелаг от вулканични острови с мега уникална флора и фауна. Отровите се намират 1000 километра на Запад от континентален Еквадор. Препоръчвам с две ръце, мястото наистина е мега различно - огромни костенурки, морски игуани, дайвинг с акули, морски лъв, който лежи в хотела ти и се “пече” на шезлонг до теб. Това са само част от щуротиите по тези острови.

Реалността, понякога е неудобна, дори болезнена. Човешката дейност бе в много области ограничена. Напук на всичко това, в много райони където човекът намали активността си, природата процъфтя. Тя сякаш ни каза, по-добре ми е без вас, хората. Няма ли поне да се замислите какво творите? Мястото на което съм ми помага много да осмисля тези разсъждения. Галапагос, 19 острова и около 30 хиляди население концентрирано в три от тях. Тук природата е преди човека.

Макар част от Еквадор, този район има особен статус и свои закони. Много са ограниченията, но крайният резултат е, че животните не се страхуват от хората. Представяте ли си, ако цялата ни земя беше такава. Щяхме да гледаме на тях като на приятели, а не единствено като обекти, за ползване. Тук водата има друг цвят - своя естествен такъв. Хумболдовото течение носи половин година по тези острови богата на хранителни организми вода и сух, хладен климат. Другата половина топлото течение Ел Ниньо идвайки от Панама, определя влажния сезон и топъл климат. Само си представете, на Екватора сте, а около вас пингвини и тюлени. Днес дори плувах с два морски лъва.

Допуснаха ме в техния свят. Галапагос не трябва да се описва с думи. Идвайки тук през 1835 година и престоявайки само 5 седмици, Чарлз Дарвин е поразен от местната фауна. Основният извод до който той достига е, че природата е изградила неповторим механизъм за балансиране между видовете, а еволюцията им е резултат на средата, която обитават. Тук единствено можете да видите игуана, която се научила да се гмурка, кактус станал дърво и корморан долетял тук, чийто крила са закърнели, ставайки му ненужни. Да, Галапагос не може да се опише с думи. Един немски психолог бе развил удивителна теория. Колкото повече човек опознава себе си, толкова повече разбира заобикалящата го вселена. Не знам откъде да започне промяната, отвътре навън или обратно. Знам къде трябва да се върнем. Галапагос е олицетворение на нашата цел.

Остров Санта Круз и Гигантските костенурки

Гигантската или Слонска костенурка е най-голямата костенурка на земята. Възрастните достигат тегло до 250 кг и дължина 1,8 м. В естествени условия продължителността на живота им е над 100 години. Регистрирана е костенурка живяла 176 г. Дълголетието на тези животни се обяснява с бавния им метаболизъм – те могат да спят по 16 часа на ден. При откриването на островите през 16 век броя на костенурките е бил около 250 000 а през 1970 г. са останали само 3 000. Днес техният брой нараства до 15 000, като главната заслуга за тяхното оцеляване е на станцията за изследвания „Чарлз Дарвин“, в която те биват отглеждани и после разселвани по островите...

Залива БАЧАС на остров Санта Круз

В това райско заливче все още се намират останките от баржи (плоскодънни лодки за превоз на товари), потънали по времето, когато военно-морските сили на Съединените щати изграждат своя база на остров Балтра през Втората световна война. Местните хора произнасят думата „баржа“ като „бача“ и оттам е дошло името на това красиво място. Заливът е основно място за гнездене на морските костенурки. Костенурките снасят яйцата си на брега 3 или 4 пъти в сезона, средно по 70 яйца. Зад плажа има две малки крайбрежни езерца с фламинго и игуани, припичащи се на слънцето.

 

Остров Геновеза

Островът с формата на подкова е разположен на площ от 14 кв. км. Известен като „Островът на птиците“, Геновеза е съхранил в най-голяма степен разнообразието на видове в птичия свят – тук може да видите представители на почти всички ендемични видове в района – Puffball-chicks, жълтокороновани и лавови чапли, червенокраки бубита и Наска бубита, също така двойноопашати чайки – единствените нощни чайки в света, които гнездят на ръба на скалите.

Санта Фе. Този остров е много рядка геоложка формация, намираща се в средата между големите острови Санта Круз и Сан Кристобал. Санта Фе е най-старият от цялата група острови, на възраст от 4,5 милиона години. Образуван е в резултат от издигането на земен слой при нагъване на земните маси, за разлика от останалите, които са с вулканичен произход.

Остров Изабела

Едно райско кътче в Тихия океан, остров Изабела е един от 4-те обитавани Галапагоски острови.Той е най-големият от архипелага-4 640 km², 2300жители, с форма на морско конче и прекрасен 3км плаж.

Поради местоположението си, Изабела невинаги е посещаван от круизните кораби на Галапагос, нито е включен в туристическите маршрути. Ето защо, ако имате шанса да се доберете до приказното морско конче в Тихия океан – Изабела, това вероятно ще бъде най-прекрасният ви спомен от място, което сякаш принадлежи на някакъв друг – щастлив и неземен свят.

Тук също се срещат Слонските костенурки – най-големите на Земята, чиито възрастни представители достигат повече от 1.8 м дължина и над 400 кг тегло, а животът им според учените е около 200 години.

Морски лъвове, игуани и краставици, галапагоските пингвини, ястреби, конолофи, синокракият рибояд, безкрилият корморан са само част от другите застрашени животински видове на Галапагоските острови, които сега човечеството се опитва да опази. В лагуната на о.Изабела са и моите любими РОЗОВИ ФЛАМИНГО.

На Изабела можете да си наемете велосипед и да кръстосвате из своето „синьо лято”, да предприемете поход до вулканите, да се гмуркате, да посетите центъра за развъждане на гигантски костенурки, както и резервата за розово фламинго или просто да си наемете лодка за разходка по вода.

Веднъж видяна, феята под формата на морско конче Изабела, остава завинаги в океана на душата. На Изабела можете просто да седите дълги часове и да се възхищавате на красотата на природата

 



Собствено Търсене