Забележителности на остров Сокотра

Забележителности на остров Сокотра
Забележителности на остров Сокотра , най-причудливото място, което съм посещавал. Сокотра преди 4 г и половина, точно преди началото на войната в Йемен. Оазис, в който царуваше безвремие, а хората все още имат добри очи и сърца. Всички са чували за уникалната природа, за ендемичното драконово дърво символ на острова. Но там има и красиви каньони, и плажове с високи дюни, корали и цветни рибки, дори и планина. Храната е вкусна, водата чиста и пълна с живот.
През села и лагуни, през скалисти терени, през пазарите за селски животни и много разговори с местните, преживях едно приключение, което за пореден път ми показа колко важни са сърдечността, топлите усмивки и неочакваните срещи. Бях, видях, преживях. Хората са истинското богатство на Сокотра!!!
На Сокотра е пълно с египетски лешояди, налитат на храната, нахални почти колкото врабчетата. Застрашени са от изчезване и са защитен вид в Йемен. Има два големи града, столицата Хадибу и Калансия. Разположени са в северната част на острова.
По какъв маршрут обиколихме Сокотра
- Detwah lagoon
- Shuab beach
- Qalansia
- Dixam plateau
- Di Hamri
- Mumi plateau
- Hadibu
Ще ви опиша Калансия, град, което се води голям, но всъщност е едно такова малко, малко място. С къщички като кибритени кутийки, налягали по пясъка и цветни лодки в изумруденото море. Имаше и хора, които обичаха да се снимат, с любопитни очи и ужасно заети да дърпат въжета и да разтоварват разни неща. Качих се на една от онези лодки и симпатичен капитан ме заведе до тайно място, където се събират стотици делфини. Скачаха, правеха салта и се надпреварваха с нас.
Когато лодката спираше - изчезваха моментално под повърхността на водата. Всичко се разплискваше и завираше някъде под нас, там долу играта продължаваше с пълна пара. Когато потегляхме - изскачаха за секунди и закачливо ме подканяха. Дюните Захек, едно извънземно място на остров Сокотра. DiHamri най - доброто място за шнорхелинг и дайвинг със запазени корали и много рибки. Дори заслона ни беше направен от изхвърлени от морето корали.
Как живеят хората на остров Сокотра
Платото Муми с цъфнали бутилкови дръвчета по изгрев и нашия лагер долу вдясно. Кладенец, кола, палатки... нямаше дори къмпинг. През цялото време се притеснявах дали ще стигнем дотам, защото мястото е откъснато и не е част от туристическите маршрути. На два пъти Абдула се опита да промени програмата, но му напомнях за дадената дума, без да отстъпвам. Всъщност той първо се пробва с мъжете, които бяха по-отстъпчиви, но те благоразумно го прехвърляха на мен с думите: “Тя е шефа, говори с нея!" При последния опит само въздъхна тежко и каза: "Отиваме."
Бързо ми стана ясна причината за нежеланието му да ни закара до Муми - труднопроходим път, дори за неговата Тойота, липса на елементарна сянка под палещото слънце, което от 7 сутринта грееше като за последно. Да, и пазар за животни нямаше наоколо. Но пък какви спомени си имам... Запознах се с отшелника Саалеф, който от десетилетия живее в малка дупка, в скалите... Лазих по големи, обли и гладки речни камъни, за да достигна каньона Калесан с изумрудено зелената вода. Примирах под слънцето и пак продължавах. След този ден Абдула не спираше да се шегува с мен: „Още един трек?!" Но тази панорама от малкото хълмче на 360 градуса, още я сънувам.
Dunes Archer, Socotra. Най-високите дюни на острова. Да ги изкатеря не беше трудно и хоп гледката отгоре, хич не беше лесна работа. Крачка нагоре, и три надолу и така. А голямата дупка в средата на снимката е пещера, която през нощта един италианец изследваше. Отдолу се виждаше светлината от фенерчето му как пълзи по тъмната скала. Беше се настанил в палатка и близо месец правеше проучвания. Така и не разбрах какви точно. И последно да ви напиша точният маршрут по който следвахме на остров Сокотра. Detwah lagoon, Shuab beach, Qalansia, Dixam plateau, Skand, Wadi Dirhur, Firmhin, dunes Stero and Zahek, Di Hamri, Mumi plateau, Wadi Kalysan, Homhill, dunes Arher, Hadibu.
