Природни атракции на Фолклендските острови

Мнозина от вас, като чуят за Фолклендските острови и веднага правят асоциация с войната между Аржентина и Англия през 1982 година. Тя продължава само 3 месеца с победа на Великобритания. След референдум самите жители на Фолклендските острови се самоопределят за англичани и желаят да са задморска територия на Англия. Фолклендските острови се намират в южната част на Атлантическият океан на 480 километра от Южна Америка и почти 1000 километра от Антарктика. В географските карти може да ги срещнете и с другото име - Малвински острови (на испански Islas Malvinas).
Животински и растителни видове на Фолклендските острови
Главните острови са два, Западен Фолклънд и Източен Фолклънд. Над 90% от населението живее в Порт Стенли (3100 души) на Източен Фолклънд и около 100 човека предимно скотовъдци живеят на Западен Фолклънд. Главен поминък на жителите на Фолклендските острови е животновъдство, риболов и в последните години туризъм. Към тази далечна дестинация проявяват интерес природолюбители и самотни двойки търсещи уединение сред природата. На Фолклендските острови има също морска и военно-въздушна база Маунт Плезънт. Присъствието им тук е разбираемо заради контрола на риболова в района.
Туристически маршрути на Фолклендските острови
Като цяло надморската височина на островите е много малка , а терена е ниско хълмист. Климата е подобен на този в Англия, като любопитното в случая е, че географската ширина е същата с тази на Лондон само, че в южното полукълбо. Единственният хотел, който приема туристи е Waterfront Hotel. Намира се в центъра на Порт Стенли и предлага нощувки само през месеците октомври до април, когато тук е лято.
На Малвински острови идват много малко туристи , главно орнитолози и фотографи за да наблюдават естественият живот на пингвините, китовете, тюлените и няколкото вида птици, които гнездат през лятото. Например кралските пингвини и делфините може да се наблюдават целогодишно на Фолклендскитеи острови, черният албатрос от септември до май, Морските лъвове от декември до март и други. Планинските гъски са най-често срещаната птица целогодишно на островите и по-рядко качулати корморани, гмурци, дългоопашата чучулига, патагонска гребенеста патица и т.н. Освен двата големи острова има и така наречените външни острови. Те може да се посетят само с моторно корабче, разбира се при желание от туристите.
Третият по площ остров е Pebble. Тук може да видите свободно да се живеят (без да се страхуват от човека) черно-гушестият лебед, морски лъвове и кралски пингвини. Във вътрешността на остров Pebble има влажни зони и големи езера, в които живеят блатни птици. Други по-малки острови със същото природонаучно значение са остров Saunders, остров Carcass, остров Weddell и острова резерват New Island South. На New Island South има оборудвана станция за изследване на животните в района и малък природонаучен музей. Точно от тук може да направите круиз между повечето от Фолклендските острови.
