Кой е казал: „Щом няма хляб, тогава да ядат торти ”?

Естественно всички си спомнят урока по история. Годината е 1789 и Великата Френска революция е в разгара си. Бедните в Париж се бунтуват, защото нямат хляб и кралица Мария-Антоанета, безразлична и безчувственна, правейки се на много интересна или просто от глупост,произнася извесната фраза, че „Тогава да ядат торти”.
Първата неточност е, че не са били торти, а brioche.Според „Оксфордският речник за храните” на Алън Дейвидсън „brioche”през XVІІІ век е бил само леко обогатен хляб(с малки количества масло и яйца) и малко се е различавал от хубавият бял хляб. Така, че забележката може да е имала и оттенък на доброжелателство: „Щом искат хляб , дайте им от хубавият”.
Освен това не го е казала Мария-Антоанета. Изразът се използва, като пример за аристократичният упадък още от 1760 г. Жан Жак Русо твърди, че го е чувал още през 1740 г. Лейди Антония Фрейзър, последната биографка на Мария-Антоанета, приписва забележката на кралица Мария-Тереза, съпруга на Луи XІV,Краля Слънце, но има цяла плеада дами от XVІІІ век, на които им отива да са я произнесли. Напълно възможно е също случката да е измислена за целите на пропагандата.
Има друга история, че Мария-Антоанета е донесла във Франция кроасаните от родната Виена. Това не е много вероятно, защото първото споменаване на кроасаните датира от 1853 г. Интересно е че пътуващи австрийски готвачи, са въвели тези кифлички в Дания горе долу по това време. В Дания те са извесни като „виенски хляб”.Във вВиена се наричат „kopenbagener”.
