Колко ноздри имаме???

Четири.
Две,които се виждат и две ,които не се виждат.Това заключение е направено въз основа на наблюденията върху дишането на рибите.Рибите получават кислород направо от водата. Повечето от тях имат два чифта ноздри-едни отпред,за да поемат водата,и едни отзад ,за да я изхвърлят обратно.
Ако човекът е еволюционен наследник на рибите,къде са другите две ноздри?
Отговорът е ,че те са се оттеглили навътре в главата и са станали вътрешни ноздри, наречени „конхи”.Те са свързани с гърлото и ни позволяват да дишаме през носа.Но за тази цел те трябва да са минали покрай зъбите.Това звучи съвсем невероятно,но китайски и шведски учени са открили една риба,”Kenichthys campbelli”, вкаменелост от преди 395 милиона години,при която този процес е протекъл наполовина. Тази риба има два подобни на ноздри отвора между предните зъби.
”Kenichthys campbelli”, са преки предшественици на сухоземните животни. Те са можели да дишат както на сушата ,така и във водата. Едните им ноздри са позволявали да лежат в плиткото и да се хранят,докато другите са се показвали от водата,подобно на крокодилите.Такива дупки между зъбите се виждат и в ранните стадии на развитие на човешкият ембрион. Ако те впоследствие не се запълнят, се стига до така наречената „вълча уста”.Тя представлява цепване на твърдото небце, на мекото или и на двете.По този начин една древна риба обяснява две древни човешки тайни.
Между другото, последните изследвания на носа показват,че всяка от ноздрите е отговорна за долавянето на различни миризми и че вдишването на различни количества въздух в двете ноздри създава нещо като носово стерео.
