Маймунска работа,да,ама-не!
heder


Маймунска работа,да,ама-не!

Маймунска работа,да,ама-не!

Умението да се вслушваме в съветите на родителите ни било заложено в гените ни.Зачитането на родителите ни, не може да бъде само въпрос на добри обноски - то може да бъде заложено и в гените ни.Учените са открили, че това умение  на практика може да има дълбоки корени и в еволюцията.

Те направиха  изводите си, след като разгледаха поведението на група маймуни, които също като най-учтиви хора, спрорят и се вслушат, когато родителите им  се произнасят по някои въпроси.Въпреки, че старейшините в маймунското стадо "говорят" по-малко, те са по-склонни да привлекат  вниманието на  по-младите членове.

Данните  от опитите сочат, че примати, различни от хората , се заслушват стопроцентово в думите на техните старейшини  .Учените от  Кембъл изследвали разговори, проведени между девет женски , членове на група маймуни, които са родени в Западна Африка.

Те са открили, че по-възрастните маймуни извикават  по-рядко, но е по-вероятно да получат  автоматичен отговор от младите примати.Изследователи от университета в Рен във Франция направили същите изводи в записките си при подобни изследвания:"Старците  не са по-приказливи от по-младите индивиди. Въпреки това, те получиха повече отговори. "В статия в списание "Роял” в рубриката” Писма ,общество, биология” е  поместен същия извод от аналогично изследване.

В него е констатирано,че по-възрастните животни могат да се радват основателно на повече внимание, защото те са с по-големи познания и  със стабилизираща роля в групата.Миналия месец, изследванията  на маймуни  в Кембъл, намериха улики за това как човешкият език еволюира.

Учените в Националния парк на Кот д'Ивоар са открили, че  те могат да променят смисъла на техните повиквания чрез просто добавяне на звук, точно както хората използват суфикси, префикси или да променят думи.Какви ли още странности крият приматите,а?!

Bookmark and Share

 



Собствено Търсене