История Мистерии: Защо е солен океана?

От деца ние знаем, че морската вода е различна от прясната, но за едно нещо никога не се говори а именно защо океана е толкова солен. Около 97 на сто от водата на земята е солена вода. Как се е получило това?
Всичко започва с дъжда. Течаща вода е най-мощната ерозивна сила на земята, и когато вали дъжд, измива скалите и почвата и събира малки частици от минерали, по протежение на пътя си. Дъждът в крайна сметка се влива в реките, които евентуално изтичат в езерата и всичко води към океана. Технически, няма такова нещо като прясна вода. Всеки дъжд и водата от реките и езерата, съдържа следи от разтворени соли и минерали. Това не винаги е достатъчно, за да се признае като солена, но определено може да открие разлика между прясната вода от различни части на света, защото всички те имат различно съдържание минерали. Опитвали ли сте някога чаша дестилирана вода, и вероятно сте забелязали, колко застояла на вкус е. Това е така, защото минералите са това, което дава на прясната вода характереният и вкус. Водата се изпарява в атмосферата, но солта остава след себе си.
Размерът на солта, носена от реките и езерата е изключително малка, но след няколко милиарда години изцеждани в океаните, това е концентрацията днес. Океанът също получава своите минерали от подводните вулкани. Тъй като те изригват минерали от земната кора се смесват във водата.Най-солената морска вода е около 3 до 4 процента сол, но тя варира според мястото. В близост до полярните ледените "шапки", сладководните на топене ледниците разреждат водата, което я прави по-малко солена, а области на отворени морета са склонни да бъдат много по-солени.
Въпреки, че солта продължава да се излива в океана на земята всеки ден, това не означава, че водата ще стане по - солена, отколкото е сега. Моретата са имали приблизително същото ниво на соленост (съдържание на сол) в продължение на стотици милиони години. Океаните са достигнали състояние на равновесие, когато един и същи размер на разтворени соли, се вливат в морската вода за да се формират нови минерали от други процеси в геотермалното морско дъно.
Океаните не са единствените места, където се намира солена вода. Има няколко вътрешни водни басейни на солена вода, включително и Мъртво море, Солт Лейк, Аралско море, както и няколко езера в Австралия и Южна Америка.
При нормалните езера те изтичат в океана чрез реките , докато солените езера нямат естествен изход. След пристигането на водата в езерото - придружен от всички свои разтворени соли - тя няма къде да отиде. Единственият начин е изпарението. Без никакви други методи за дренаж, тези езера впоследствие стават все по солени. Солените езера се проявяват най-често при сух климат, където вода е плитка и постоянната топлина причинява масивно изпаряване. Солените езера са сравнително малки водни обекти, и затова те са толкова солени. Мъртво море, което се намира на границата между Израел и Йордания, е повече от осем пъти по солено от океана. Големите солени езера в Юта в Северна Америка, са около четири пъти по-солени. Има десетки народни приказки и предания от всяка култура, които се опитват да обяснят защо нашите океани са солено. В действителност може да бъде много по-вълнуващо от приказка, но научното обяснение за соленоста на нашите океани е завладяващ поглед към историята на нашата планета и как нашата околна среда се променя всеки ден.
