Кой е открил, че светът е кръгъл?

Не кой, а какво. Първи са го разбрали пчелите.
Пчелите са развили сложни средства за комуникация помежду си, за да си казват къде е най-добрият цветен прашец, като използват Слънцето за отправна точка. Колкото и да е странно, тази комуникация изчисляват положението на Слънцето от другата страна на Земята! Това, означава, че те могат да придобиват и съхраняват информация, макар че мозъкът им е 1.5 милиона пъти по-малък от нашия.
В мозъка на пчелата има около 950 000 неврона. В човешкия мозък те са между 100 и 200 милиарда.Пчелите имат вградена ,,карта” на движението на Слънцето по небето през всичките 24 часа и бързо могат да модифицират тази карта в съответствие с локалните условия-за 5 секунди те всимат решение накъдето да летят.
Освен това пчелите са по-чувствителни към земното магнитно поле от всяко друго живо същество. Те използват това чувство за навигация и при строежа на шестоъгълните пчелни пити. Ако до кошера се постави силен магнит, пчелите строят някакви цилиндрични килийки вместо обичайните шестоъгълни структури.
Температурата в пчелния кошер е същата като тази на човешкото тяло.
Пчелите са се развили преди около 150 милиона години в Кредния период, приблизително по същото време, когато са се появили и цветните растения. Но медоносната пчела е на възраст ,,едва” 25 милиона години. Тя е нещо като вегетарианска оса.
Органът на обоняние на пчелите са техните антени. Пчелите-майки излъчват особен химикал, наречен ,,вещество на майката”, което не разрешава на пчелите-работнички да развиват яйчници.
За да се получи една чаена лъжичка мед, 12 пчели трябва да работят цял живот. Пчелите-работнички изминават по 12 км на излизане, като правят няколко излизания на ден. Една-единствена пчела би трябвало да измине 75000км, за да се получи едно бурканче мед, което се равнява на почти две обиколки около Земята.
