Ще изпратим маймуни на Марс

Въпреки, че маймуната ще гледа като робот на мисията това решение предизвика голям спор сред защитниците на правата на животните.Нека си припомним , че именно руснаците първи изпратиха маймуна в околоземна орбита през 1983 година.
"Имаме планове да се върнем в космоса", заяви Зураб Mikvabia, директор на Института по експериментална патология и терапия в Грузия, която е предоставила маймуни за програмата през 1980г. Институтът е в предварителни разговори с академията по аеронавтика и космонавтика на Русия за подготовката на маймуни за симулирана мисия до Марс, с което може да се поставят основите за изпращане на маймуна до Червената планета. Подобна е инициативата на Марс-500, съвместен руско-европейски проект, който постави шест човека доброволци в капсула в Москва за 120 дни по-рано тази година, за да симулират мисия до Марс.
Г-н Mikvabia каза: "По-рано тази програма беше насочена към изпращане на космонавти, хора (до Марс). "Но като се има предвид дължината на полета до Марс, и с оглед на космическите лъчи, за които ние нямаме адекватна защита над такова дълго пътуване, дискусии са фокусирани върху скорошното изпращане на маймуна вместо човек.." Прогнозите за продължителността на пътуване до Марс варира в зависимост от вида на мисията, но Европейската космическа агенция посочи своето предложение за отиване и връщане да отнеме най-малко 250 дена.
Русия преследва своята идея за изпращане на маймуни на Марс ", като космическият апарат в затворена" биосфера ", където маймуните ще се съхраняват за дълги периоди, за да симулират космическите полети.
Институтът каза също, че робот ще съпътстват първия предстоятел на Марс да го храни и се грижи за маймуна.
Г-н Mikvabia добави: "Роботът ще нахрани маймуна и ще чисти след това. Нашата задача ще бъде да научим маймуната да си сътрудничи с робота."
