Работата с гъвкаво работно време-предимства и недостатъци

Екип учени от Cochrane Library във Великобритания , констатира, че работата с гъвкаво работно време позволява на хората да запазят най-добре физическото и психическото си здраве, съобщава BBC News.
Учените установили, че хората, които могат да си контролират своето работно време, имат по добро кръвно налягане и сърдечна честота.
В процеса на работа бяха анализирани 10 вида проучвания на повече от 16 хиляди души. От 2009 г. се даде възможност на родители с деца под 16 години да имат право да поискат от работодателя гъвкаво работно време. До април 2009, само родителите на деца под 6-годишна възраст или деца с увреждания имаха право да правят това. Сега, около 10 милиона родителите във Великобритания вече се възползват от тази нова придобивка.
Много жени, които имат деца, вярват, че животът е благополучен, ако те са успели да си намерят работа, която не изисква присъствие в офиса. В този случай, те могат да организират така графика си, че да се справят с отглеждането на едно дете почти всеки път, когато е необходимо. От друга страна обаче, гъвкавият график може да е заплаха за жената, тъй като тя е на разположение през цялото денонощие. Това е наистина много трудно за работещите майки, но е по добрият вариант, отколкото да си целия работен ден в офиса.
За тези жени вече са организирани специални портали и онлайн списания, за да им се помогне в работата. Даже има и подходяща абривиатура за това: : WAHM (Work-At-Home- Mum). И, както отбелязва Аманда Остин , от Би Би Си Money Programme, „Повече жени търсят работни места, които им позволят да бъдат близо до децата си, и по този начин започват свой собствен бизнес”. Броят на тези WAHM от 2000 г. насам се е увеличил с 20%.
