Какви хапчета се дават на пациентите преди операция

Никой човек не ляга доброволно под ножа. Оперативната интервенция предизвиква страх и всеки пациент е изправен пред въпроса, как би могла да завърши операцията.
Освен това всяка упойка предизвиква у всеки човек опасения и несигурност. Все пак се оставяме в ръцете на други хора и губим контрол над собственното си ряло.
Страх от пълната упойка
Човек не знае какво се случва, когато е под упойка – и после не може да си спомни нищо.
За да се намали страхът от операция, няколко часа преди операцията лекарите дават на пациентите лекарства за спокойна подготовка за операцията.
Събуждане след пълна упойка
Целта на тези лекарства е да се успокоят пациентитегите и по възможност да ги освободят от страховете им.(анксиолиза).Често така наречената премедикация има и приспивен ефект-седиране.
До 80-те години в много болници като премедикация се дава лекарството таламонал (тук става дума за комбинация от фармакологичните вещества фентанил и дехидробензперидол).
На пациентите им се доспивало и се успокоявали - лекарите смятали, че пациентите са спокойни, не изпитват страх и така оптимално са подготвени за операцията.
Остава неясно обаче защо толкова много пациенти преди следваща операция казвали, че в никакъв случай не искат „тази таблетка отново".
Постепенно „заблудата на таламонала" била изяснена. Оказало се, че лекарството наистина карало пациентите да се чувстват уморени и да се унесат в дрямка. Но страхът в никакъв случай не изчезвал - дори напротив.
Страховете и депресивните настроения нараствали. Психичното състояние на пациентите се влошавало значително след прием на таламонал.Дълго време лекарите не забелязвали какво причиняват на пациентите си с премедикация с таламонал.
Все пак имало съществена разлика между това, което наблюдава анестезиологьт след даването на медикамента (унесен, почти задрямал пациент) и това, което пациентът наистина преживява под действието на упойката (силно вътрешно вълнение при външно изразена умора).
В някои случаи се стигнало дори дотам, под въздействие на таламонал пациенти да откажат операция, за която са дали съгласието си дълго преди това.
Откакто заблудата била осъзната в началото на 80-те години, анестезиолозите прилагат таламонал само в изключителни случаи.
Междувременно е възприет стандартът да се обръща поне толкова внимание на намаляването на страха, колкото на седирането и общото спокойствие на пациентите. Днес за премедикация се прилага най-вече групата на бензодиазепините.
Повечето пациенти възприемат тези вещества като приятни, тъй като намаляват страха и освен това предизвикват регресивна загуба на паметта, така че поне неприятните преживявания непосредствено преди операцията не остават в паметта.
