Който като бебе е бил кърмен, по-късно напълнява.
heder


Който като бебе е бил кърмен, по-късно напълнява.

Който като бебе е бил кърмен, по-късно напълнява.

Кърменето през миналите десетилетия е било подложено на всякакви идеологически нападки.

Дълго време се дискутираше оптималната му продължителност.

Връзка между кърмене и наднормено тегло при децата

През 80-те години бяха препоръчвани само 4 месеца кърмачен период.

Обеснението било, че рискът за здравето като че ли надхвърлял ползата, тъй като в майчиното мляко се съдържали вредни отлагания и отрови, постъпили в организма от околната среда.кърмене на бебето

Заместители на майчината кърма и надебеляване на децата

Междувременно лекарите отново препоръчват шест месеца. Голямата част от учените са убедени, че има значително повече ползи от кърменето, отколкото вреди.Непрекъснато се посочвало като следствие и недостатък на кърменето наднорменото тегло. Но досега подобна взаимовръзка не е доказана.

Напротив: няколко изследвания при групи от малки деца, ученици и млади хора, внушават заключението, че кърменето предпазва от последващо затлъстяване, но данните не са съвсем еднозначни. Базирайки се на групи от 3000 изследвани деца, британски  учени могли да покажат, че средно най-стройни били тези деца (на възраст между 4 и 18 години), които са бли кърмени два до три месеца.

бременност и кърменеСтатистически погледнато, резултатите все пак не били достатъчно убедителни. Други пък изследователи обхващат всички родени през 1982 година момчета в един бразилски град и изследват и анкетират 2 200 от тях през 2000 година, когато са вече на 18 години.

Онези, които бли кърмени 3 до 5 месеца, според  изследването били развили по-малка склонност към наднорменото тегло от останалите.

Но и тук имало толкова много неясни фактори, че не било възможно да се направи еднозначно обобщение: ,,кърменето предпазва от наднорменото тегло”.

И това, както и обратното твърдение, едва ли някога ще може да бъде доказано. Тъй като изследване, което на случаен принцип разделя бебето на две групи, в едната от които влизат кърмените, а в другата се включват хранените със заместители на майчиното мляко, от етична гледна точка не може да има правно основание.

Освен това при наличните изследователски  проучвания резултатите просто са твърде неточни, така че са възможни много отклонения и изопачаване чрез допълнителното събране на данни.

Bookmark and Share

 



Собствено Търсене