Приемът на лекарства от растителен произход е свързан с множество рискове.
heder


Приемът на лекарства от растителен произход е свързан с множество рискове.

Приемът на лекарства от растителен произход е свързан с множество рискове.

Тук става дума за мит, който се подхранва от друг мит. През последните години с нарастващата популярност на природосъобразните и растителни методи на лечение се разпространи и вярването, че  лечебните средства от растителен произход са безопасни, леки и във всички случаи безвредни. 

Имат ли хомеопатичните лекарства страничен ефект

Все пак повече от 30 процента от великобританците и над половината германци употребяват растителни лекарства, като тенденцията  е растяща. Около два милиарда евро годишно се дават за растителни bilkolechenieмедикаменти в Германия.

Когато се появиха първите-дори със смъртен изход-алергични реакции срещу капките потив настинка от ехинацея, се роди скептицизъм срещу лекарствата от естествен призход. Накрая не можеше да се отрече, че за действието и страничните им ефекти има значително по-малко убедителни проучвания, отколкото за лекарствата на фармацевтичната промишленост.

Примери за билкови лекарства с вреден за човека ефект

Но означава ли това непременно, че растителните медикаменти имат повече странични ефекти? В различните изследвания бе направен опит да се оцени степента на опасност на лекарствата от растителен произход. От 23 специализрани статии единайсет оценили положително билколечението, девет не стигнали до някакъв извод, а три дали отрицателна оценка.

Между 1968 и 1997г. пред Световната здравна организация били регистрирани 8 985 случая на страничен ефект от 55 страни във връзка с лечение с растирелни средства. Цифрата може да изглежда извънредно висока, но в сравнение с цифрата за приложение и странични ефекти от традиционните лекарства  тя е незначиртелно малка.bilki

Наистина бе показано, че жълтият кантарион, често прилаган при лечение на депресии, понякога има странични ефекти, но те са много по-редки и дори се проявяват в по-малка степен в сравнение с обичайните антидепресанти.

Растението, прилагано при лечение на страхови състояния, може да бъде отровно за черния дроб (заради което вече е забранено в някои страни като Великобритания), но страничният му ефект изглежда по-малък в сравнение с прилагания за лечение на тези случаи бензодиазепин.

Bookmark and Share

 



Собствено Търсене