На един крак не се стои.

Най-после се потвърждава един мит-макар и различен. Не е учудващо, че изследването на ефекта от крайните прояви и алкохолизъм идва точно от Финландия.
Който се напива от време на време до забрава, не уврежда здравето си повече от редовния умерен пияч.
Там е студено, през есента и зимата е тъмно месеци наред-и когато на Полярния кръг тъмнината стане непрогледна, там, където лосовете си казват лека нощ, някои финландци очевидно повишават настроението си само с високите градуси.
Финландия е на първо място в изследването на образователните системи в Ервопа ,,Пиза”, но и са неоспирими победители в злоупотребата с алкохол.
Лекарите от финландския град Куопио решават да проучат в детайли алкохолните навици на своите сънародници. Те установяват последиците от вида пиене върху здравето и смъртността им. 1 641 мъже на възраст между 42 и 60 години взели участие в изследването.
Алкохолът трябва да се пие в умерени граници
Те били разделени на т.нар. ,,заклети пиячи”, които се справят с поне шест бутилки бира на ден, и на умерени пиячи , които изпиват най-много три бутилки бира на ден.
През почти осемгодишния период на наблюдение се оказало, че при заклетите пиячи смъртността е значително по-висока, отколкото при умерените пиячи. Те се проявил под формата на сърдечни инфаркти, но и с други смъртоносни болести, които обикновено не се свързват с употребата на алкохол.
Учудващ е бил фактът, че повишената смъртност не можела да се свърже с определено количество алкохол, което води до извода, че масивното напиване от време на време при иначе трезвен живот е много по-вредно и води по-често до смърт, отколкото редовното, но умерено пиене.
