Пътешествие в Исландия в снимки

Пътешествие в Исландия в снимки
Пътешествие в Исландия в снимки, лични впечатления и обща информация. Стандартно начало – пристигаме в Рейкявик, нощувка и на следващия ден с кола под наем се отправяме към южното крайбрежие. Първа спирка – водопада Seljalandsfoss, а след това водопада Skogafoss. В Исландия видяхме много чудеса на природата. Водопадите са сред най-красивите от тях. За да ги има там са налице всички природни дадености – високи ледници, пълноводни реки, достатъчно високи места, от където водите да се спускат. Всеки водопад е уникален и неповторим.
Красиви природни картини в Исландия
Стоим в захлас пред тях, заобикаляме ги, пресичаме ги, изкачваме се за да ги снимаме и целите измокрени си тръгваме като омагьосани. И така до следващия водопад, който е по-различен, но също толкова невероятен и впечатляващ. Така видяхме и Dettifoss – най-мощния водопад в Европа, „златния Gullfoss” и други, които ни съпътстваха по време на пътуването. Само за справка на исландски Foss e водопад.
Последователно минахме през безкрайно разнообразие от пейзажи – черни плажове, мочурища, глетчерни полета, глетчерната лагуна Jokulsarlon. Видяхме в разгара на лятото ледени парчета, откъснати от ледника и плуващи към Атлантическия океан за да се превърнат в айсберги.
Една от нощите прекарахме на остров Heimaey. С гордост споделям, че изкачих най-високия връх–вулкан на острова – цели 200 м. Всъщност Исландия представлява едно вулканично плато с планински възвишения, които сръмно се спускат към океана, разчленяват бреговата ивица и образуват множество фиорди и малки скалисти островчета.
За кратко преминахме през вътрешността на Исландия, за да достигнем северното крайбрежие. По пътя – неземни пейзажи на покрити с мъхове лавови полета, езера, геотермални райони с бълбукащи кални локви и периодично изригващи гейзери, невероятни каньони. Стоях безмълвен и пред най - мощния гейзер Strokkur – врящата вода се издига на повече от 20 м., след това утихва, и след няколко секунди избухва с нова сила, това можех да го гледам с часове.
Природни забележителности в Исландия
Горещите гейзери – повече от 250, разпръснати по цялата страна са тясно свързани с вулканичната дейност. На територията на Исландия има около 150 вулкана, 40 от тях са активни. Наличието на голям брой вулкани е свързано с географското положение на острова, който е на границата на две литосферни плочи, които се движат и активират земната кората и вулканите. Постоях за малко и на границата на Европа и Северна Америка – единствения на сушата видим разлом между двете литосферни плочи.
В Husavik не пропуснах туристическата атракция наблюдаване на китове в естествената им среда с корабче, т.е за известно време бях „китолог” в открития океан. В заключение – може би това е най-удачния момент за посещение на Исландия: 22 часов ден, зеленина навсякъде и положителни температури, но пък никакъв шанс за северно сияние.
