Кули небостъргачи с висок статус

Небостъргачи, това са сгради с височина над 30 етажа или 100 метра. Такива сгради и днес са много. В Хонг Конг са повечето от 3500, в Ню Йорк - почти 1000, в Токио - над 500 в Шанхай и Банкок - 400, Сеул,Сингапур и Чикаго - 300, в Москва са сравнително малко над 100.
Без високите сгради не можем да си представим развитието на модерните градове, но опитът е показал, че не винаги е икономически оправдано да ги има.
Небостъргачи с рекордна височина
Според последните проучвания в тази насока 70 етажа и нагоре небостъргачи са рискови по отношение на инвестициите и периода за изплащане на такава е доста голяма.
Например, най-високата сграда в Ню Йорк, Емпайър Стейт Билдинг (Empire State Building) е стояла празна в продължение на много години, и дори са я наричали “Empire Empty Building” .
Най-високите кули небостъргачи в света
Чак след Голямата депресия небостъргача привлича вниманието на наемателите и собствениците са излезли на печалба.
И все пак, въпреки риска от загуба на пари, супер високите сгради над 70 етажа се строят и ще продължават да се строят.
Причините за това е "ината" на много хора, болните им амбиции, националната гордост на строителите.Вярно е, че развитите страни са пребуледували строителството на такива супер високи сгради.
Така, че статистиката сочи - сред най-високите небостъргачи през последното десетилетие, почти половината са били построени в Китай и малко над 10% в САЩ. Дейвид Чайлдс, водещ архитект от Ню Йорк е изградил проекти на много небостъргачи и споделя мнението си , че над 65 или 70 етажна сграда губи всякаква логика. За такива постройки несъразмерно се увеличават разходите за поддържане на стабилност и твърде много пространство се разпределя за асансьорните площадки.
" Фактът е, че колкото е по-висока сградата, толкова повече асансьори се изискват. Нека вземем небостъргачите, които бяха разрушени при атентатите на 11 септември в Ню Йорк. На 44-ия и 78-ми етажи бяха заети изцяло от площадки за прехвърляне на пътниците. Т. е. Те са абсолютно изгубени като площ. Сред най-амбициозните и все още недовършени небостъргачи са кулата в Дубай (Burj Dubai), Обединените арабски емирства.
Тя струва около $ 8 милиарда евро, а височината и официално се пази в тайна, но според оценките на някои експерти, тя ще достигне 810 метра. Нови небостъргачи с повече от 100 етажа са изградени днес в Сеул, Катар, Шанхай, Хонг Конг. Интересно е, че по примера на страните от Югоизточна Азия и Близкия Изток се оказва заразен от тази тенденция.
Чикаго град, които се състезаваше през ХХ век с Ню Йорк за първото място в изграждането на най-високите кули, наскоро обяви готовността си да построи 124-етажна сграда на Форд (Fordham Spire) под формата на огромен тирбушон висок 610 м по проекта на гениалният архитект Сантяго Калатрава.
