Колко Луни има Земята?

Поне седем. Луната единственното небесно тяло,което обикаля по стабилна орбита около Земята. Но вече са изброени шест „близки до Земята” астероида, които следват Земята във въртенето и около Слънцето, макар че са невидими с просто око.
Първият такъв „съорбитник” е Круиня, наречен на най-старото келтско племе в Британия. Това е един скален къс с диаметър 5 км. Открит през 1997 г. Той има странна подковообразна орбита. След това са открити още пет такива астероида отбелязани с многозначителните имена 2000 PH5, 2000WN10, 2002AA29, 2003 YN107 и 2004 GU9.
Те наистина ли са спътници на Земята? Много астрономи го отричат, но те все пак са нещо като „заблудени” астероиди. Те обикалят около Слънцето приблизително за една година (представете си две състезателни коли, които карат по писта с една и съща скорост, но в различни ленти) и понякога се приближават толкова до Земята, че могат да окажат слаби гравитационни въздействия. Така че дали ще ги наречете псевдолуни, квазиспътници или придружаващи астероиди, те си заслужава да се наблюдават, най-малкото защото някой ден могат да се превърнат в истински спътници на Земята.
