Сънят е в нашите ръце, нека го използваме!!!

Екип от учени начело с Robert Stickgold, изследователи по невропсихология към Харвардския университет по медицина, САЩ, установили, че хората, които по време на сън сънуват за работата, която току-що са били ангажирани, получават по-голямо стимулиране на паметта по отношение на този случай когато се събудят, докладва Science News.
Тези, които сънуват нещо друго, не получават подобна засилена стимулация.. Резултатите бяха публикувани вчера в Current Biology."Бях изумен, когато го открих. Сънищата , свързани с конкретна задача и да се опитвате да стартирате мозъка, да комбинира новата информация е голям стимул да разберем как да го използваме ", - каза Робърт Stikgold.
Съня обикновено подобрява паметта и обучението. Мечтите са необходими за подобряване на паметта, но не са причина за самият опит. По-скоро мозъчните процеси засилват паметта по време на съня и причиняват мечти, учените предполагат. По време на сън, хипокампуса интегрира наскоро придобитата информация, като успешно преминаване на виртуалният лабиринт, а останалата площ на мозъка използва тази информация за свързането и с по широки ситуации, като например как да преминете през лабиринта, форми на която е самото възприемане на дадената задача(работа).
Учени от Университета на Калифорния - САЩ, отхвърлят твърдението, че спомените за събитията през деня движат краткосрочната памет в дългосрочни сънища. Проведените над плъхове проучвания показват, че механизмите за обработка на спомените работят не само в съня, а по време на събуждането те работят още по-точно. Досега се е смятало, че по време на сън паметта възпроизвежда отново и отново това, което сме преживели в краткосрочен план въпреки това, според учените, тази теория не обяснява защо спомените остават дори ако сънят не идва скоро след като събитието е отминало. Учените вярват, че тяхното откритие може да помогне в борбата срещу заболявания, свързани със стреса.
