Малките помощници на детективите

Определянето на човека може да стане не само по пръстовите отпечатъци, но и с така наречената бактериална пътека, съобщава Ройтерс. Учените от Университета Колорадо в САЩ, са имали възможност да направят на бактериите генетични "отпечатъци" на девет различни индивида и установиха, че бактериалното ДНК се запазва поне две седмици въпреки промените в температурата, влажността и степента на осветеност.
Изследователите казват, че във всеки човек живят огромен брой микроорганизми, които живеят не само в рамките на тялото, но и отвън, както и на всяко място са съвсем различни. Така в ръцете има около 150 вида живи бактерии, и двама мъже имат идентични само 13% от тези микроорганизми. Изследователите накараха девет доброволци за известно време да ползват компютърни мишки и клавиатури. Учените са анализирали след това бактериалните отпечатъци върху мишките. Анализа показал , че всеки индивид бил с различен уникален отпечатък.
Също така бе установено, че бактериите могат да живеят в рамките на две седмици, след като са били оставени по компютърните мишки. Това означава, че микробните пръстови отпечатъци може да идентифицират извършителите със същия успех, както на пръстови отпечатъци. Спомнете си, че човешкия храносмилателен тракт е дом на микроби, които съдържат милиони гени. Т.е. във флората на червата има повече гени, отколкото в останалата част от тялото. Анализа на ДНК-то на микроорганизмите, живеещи в червата на 124 европейци, показа, че всеки от пациентите има около 160 вида бактерии, повечето от тези бактерии са еднакви за повечето участници.
Макар, че разработваният метод е в начален етап на проучване,ние смятаме , че тази нова техника може да се превърне в клучов елемент в съдебната медицина.За съжаление точноста на този метод е 70-90 процента което не е достатъчно на сегашният етап .Макар и да си измием ръцете с препарат, след няколко часа тези бактерии отново са по повърхноста на кожата ни.”Лек има , отърване няма”.
