Взаимоотношенията между съпрузите преди и след брака

Бракът е хубаво нещо особенно в началото, когато и двамата съпрузи са лудо влюбени. За съжаление обаче това така красиво изживяване свършва доста бързо и семейното съжителство влиза в един по-особен ритъм. Разбира се това се случва и на двойките, които живеят на семейни начала. В последните години е доста модерно това явление. Ето някои важни аспекти, на които трябва да обърнем особенно внимание. На първо място са финансите.
Би следвало да се отбележи, че след като са семейство всичко е едно цяло, т.е. бюджета е общ. Има обаче семейства, в които всеки си харчи сам спечелените пари и се делят само режийните разходи. Или пък един плаща тока, водата, телефона и парното, а другият се грижи за храната и кредитите ако има такива. Въпрос на договореност и тогава възникват проблемите, които не са никак маловажни.
Според статистиката около 60% от разводите са именно заради тези така наречени социално икономически показатели. За да не се случва това е добре да се видят всички разходи и да се покрият задълженията и тогава да се пристъпи към допълнителните харчове. Има и такива разходи, които са непредвидени и тогава се удря на камък. „Любовта излиза през комина, когато беднотията влезе през вратата”- поговорка.
Втори аспект от съжителството е свободното време. Най-добре е той да се прекарва заедно, но вкусовете на всеки човек са различни - например удоволсвието да обикаля магазините жената , може да е кошмар за мъжа. Затова е нужно разбиране и от двамата съпрузи и тогава проблема може да се изглади.Трепи аспект е характерът на двамата съпрузи.
Погрешно е схващането, че след брака хората се променят. Вярно е, че някои стават по-отговорни, но като цяло какъвто е бил човека преди брака такъв е и след него. То не е и нужно да се променят, защото нали те са се познавали и преди да се оженят (живеят на семейни начала). Трябва просто едно натъкмяване (пасване) един спрямо друг. Процесът е много бавен, но за сметка на това траен.
Не на последно място идва и проблема с жилището. Най-хубаво е то да е собственно и на двамата. Бабите и свекървата е добре да помагат, стига обаче да не се месят в семейните дела, защото възникват спорове. Именно самостоятелността на семейството позволява, то да си изгради свои навици, принципи и ред. Дали стаята е разхвърляна и леглото неоправено си е проблем на младите. Щом така ги устройва и им харесва, нека така да си е.
Обзавеждането както като цветове, дизайн на мебели и техника също не е никак маловажно. Това трябва да се направи според вкусовете и на двамата. Има и дребни проблеми като: „четката за зъби стои тук, мръсните дрехи там, капака на тоалетната чиния да е вдигнат и т.н.” Наглед маловажни неща , но с течение на времето хората им обръщат доста голямо внимание. Щом съпрузите са решили съвмесно да съжителстват, тези неразбирателства би следвало да се изгладят. Все пак 21 век сме нали...
1
