Къде да потърсим глътка озон?

Не на морския бряг.Митът за здравословния морски въздух произхожда от 19 в. и е основан на голямо недоразумение.Свежият солен дъх на гниещите водорасли няма нищо общо с озона,един нестабилен и опасен газ.Озонът е открит през 1840г. от немския химик Кристиан Шьонбайн.Търсейки причината за особената миризма,която се усеща около електрическата апаратура,той се натъкнал на един газ,които нарекал с гръцката дума за миризма (озеин).
Озонът,или,,тежкия въдух”, бил приет добре от тогавашните медици,които изповядвали теорията,че болестите се предизвикват от лошите миризми.Озонът казвали те ,изчиства белите дробове от вредните ,,изпарения”и най-доброто място да се вдишва озон е морския бряг.Създали се цяла индустрия за ,,озоново лечение”и ,,озонови хотели”.Някои хотели в Австралия и Южна Азия все още гордо носят такива имена.През 1939г. Блекпул особено се гордеел с ,,най-здравословния озон в Англия.
Днес знаем,че на морския бряг не мирише на озон,а на гниещи водорасли.Това са предимно серни съединения,за които няма данни да има някакъв ефект (както положителен , така и отрицателен) върху здравето на хората.Тази миризма може само да предизвика положителни емоции в мозъка,свързани с приятните спомени от ваканциите на море. Колкото до озона,ауспухът на вашия автомобил произвеждат много повече от него,отколкото морският бряг.Ако наистина искате да вдишате озон,лапнете тръбата на ауспуха...Но това не е много препорачително.Освен че ще причините непоправими увреждания на дробовете си,ще си изгориде и устните.
Озонът се употребява като избелващи средство и за обеззаразяване на питейната вода,тъй като е по-безопастно от хлора.Освен това той се генерира около восоковолтовата електрическа апаратура като телевизори и фотокопирни техники.Някои дървета,като дъба и върбата,изпускат озон,с който отравят околната растителност.Намаляващия озонов слой,който предпазва планетата от опастности ултравиолетовата радиация,ще бъде фатален,ако го вдишаме.Той се намира на 24 км. Височинаи леко ухае на здравец.
