Сънят при животните е социален феномен

Чайките в големите колонии спят, съобразявайки се дали съседните до тях „събратя” са будни или не, съобщава Би Би Си. Птиците не могат да заспят, докато са будни техните съседи, както и обратното. В резултат на това колонията спи на ”вълни” през нощта, както сам я нарича авторът на откритието Гай Бюкемп от Университета на Монреал, Канада. Статията му за характеристиките на съня при чайките се появи в списанието Етология (Ethology).
На земята, чайките имат много врагове в това число и хищници, така че дори и през нощта, те периодично се събуждат и оглеждат района, дали не се приближава опасност. Между другото, лесно може да разберем кога една птица спи и кога е будна. Обикновенно чайките си слагат клюна в перушината между тялото си и едното крило.
Бюкемп е изучавал поведението на чайки, които гнездят на т.н. „птичи пазари” по бреговете на залива Фанди, на източният бряг на Канада. През нощта в интервал от няколко минути той е отбелязал количеството на будните и спящите чайки и тяхното разпределение в различните части на ятото. Оказва се, че тези които се намират в обкръжението на „неспокойните чайки” се събуждат непрекъснато. С други думи тези птици координират своето поведение, което им позволява заедно да бъдат готови за опасност, когато е необходимо. Зоните на опасност се менят през нощта, подобно на вълните. Когато единият край на ятото спи, другият е в състояние на повишена готовност. Такова редуване позволява на птиците да се наспиват и в същото време да останат в безопасност.
Както казва доктор Бюкемп, това е още едно доказателство, че сънят при животните е социално явление (феномен). С изучаване на това сложно и многостранно явление се занимава науката Сомнология. Понякога такива интересни факти от науката за животните водят до важни открития. Нека си припомним , че преди време започна сериозно изследване на зимният сън при мечките. Това може да се използва при космическите полети до Марс и други интересни планети за човечеството. Не случайно космическата медицина живо се интересува от това.
Автор на статията: Станислав Христов
