Църквите в Лалибела
heder


Църквите в Лалибела

Църквите в Лалибела

Църквите в Лалибела представляват етиопския вариант на прочутата Петра в Йордания. Намира се в северната част на днешната етиопска провинция Уоло и е заобиколена със скалисти и непристъпни планини. Когато стигнат до нея, туристите имат усещане, че са попаднали в някакво древно царство. Единageceтте средновековни, издялани от монолитни каменни блокове църкви от 13. Век в този „Нов Йерусалим", са сред най-важните исторически забележителности на Етиопия.

Независимо дали се интересувате от религиозна архитектура, или не паметниците внушават чувство на благоговение. Намиращ се на 2630 метра височина, манастирският комплекс на Лалибела представлява пусто и усамотено място - обект на ежегодни масови поклоннически посещения. Намиращи се в сърцето на Етuoпия, недалеч от едно селище с традиционни кръгли къщи, църквите на Лалибела са изсечени в скалния масив, така че покривите им са на равнището на терена. Всичките 11 храма са построени в рамките на едно столетие, а легендата разказва, че ангелите се притекли на помощ на строителите.

Какво представляват църквите Лалибела

За да бъде пълно впечатлението от това постижение на човешкия гений, е необходимо обектите да бъдат разгледани отблизо - някои от тях въобще не се забелязват в дълбоките изкопи, в които се намират, а други са на по-откритu, подобни на пещери пространства, образували се от продължителен добив на камък по тези места. Църквите са свързани помежду си с истински лабиринт от тесни, издълбани в скалата проходи и тунели с множество странични крипти, ниши и галерии.

Това е един влажен и безмълвен подземен свят, недостъпен за ехтящите наоколо песнопения на богомолците, който открива тайните си само на тези, кoumo го разгледат отблизо. С течение на времето някогашната процъфтяваща и многолюдна столица на средновековна Етиопия се превръща в малко селище. Църквите на Лалибела са запазени благодарение на грижите на поколения свещеници, съхраняващи там своите съкровища от орнаментирани кръстове, илюстрирани библии и изпъстрени с миниатюри ръкописи. От пътя, по който се изкачваме към нея, Лалибела е съвсем незабележима на фона на издигащия се над околността връх на планината Абуна Йозеф, висок 4200 метра.

Здравейте пътуващи хора! Представям ви една изключителна страна от която се върнахме преди три дни. Етиопия ме плени завинаги! Имахме възможността да разгледаме централната и северната част без Аксум и Тигрей заради ситуацията там! За ценителите на история препоръчвам горещо!
Бет Медхани Алем („Дом на Спасителя на света“) е църква на етиопската православна деноминация, разположена в град Лалибела, в региона Амхара в Етиопия. Тя е построена през XIII век най-вероятно от император Гебре Meскел Лалибела от династията Загве и е най-голямата изсечена в една монолитна скала църква в света.Churches Lalibela

Това е една от единадесетте монолитни църкви в Лалибела, които са обявени за Културно Наследство на Човечеството от ЮНЕСКО през 1978, и е част от групата от шест църкви, разположени на север от местната река „Йордан“. Техните строители са искали да я представят като репродукция на Църквата на Св. Мария от Сион от Aксум, разрушена през 1535 при нахлуването на армията на Ахмед Ибн Ибрахим Ал-Гази.
Бет Медхани Алем eнай-високият и най-големият храм в скалите Лалибела с вътрешни пространства от около 10 000 кубически метра и е изчислено, че за изграждането му са отстранени от 15 000 кубически метра скала.

Как да стигнем до църквите Лалибела

От гледна точка на устройството се откроява колонадата от 34 четириъгълни подпори, която обгражда църквата. Отговаря на характеристиките на базилика с три входа, не е изографисана и е разделена на пет кораба. В църквата се съхранява едно от най-големите етиопски църковни съкровища - Лалибелският  Кръст. Лалибела, последната ,емблематична , монолитна без колони " Св.Георги" В ниши в двора имат право на погребение само кръстените в р. Йордан. Простете за присъствието ми на определени кадри ,но все пак и аз бях там.



Собствено Търсене