Какво да посетим във Валенсия

Какво да посетим във Валенсия кратък списък на най-важните места. Планетариумът е забележителна и грандиозна сграда, проектирана от Сантяго Калатрава, която представлява огромно човешко око. То символизира наблюдението на света, което посетителите откриват чрез изненадващи аудиовизуални прожекции. Планетариумът е първата сграда в Града на изкуствата и науката, която е открита през 1998 г. Огромно декоративно езеро обгражда сградата.
Целта на изграждането на Музея на науката е опознаване по интерактивен и забавен начин на всичко, свързано с живота, науката и технологиите. Океанографският парк е най-големият аквариум в Европа и съдържа представители на основните морски екосистеми в света. Океанографския парк се състои от различни сгради, които съдържат най-значимите екосистеми изображения на моретата и океаните. Тази зрелищна сфера с височина 26 метра е символ на две от най-особените влажни зони на планетата.
Дворецът на изкуствата е сграда с 40 000 квадратни метра площ и 75 метра височина - побира четири зали за опера, музика, балет и театър. Достъпът до различните зони е осигурен чрез панорамни асансьори и стълбища, разположени вътре в металните стени на сградата. В Ботаническата градина на Града на науката и изкуството има растителни видове, характерни за Средиземноморието, региона на Валенсия и тропическите страни, които се променят според сезона на годината. Агората е универсално многофункционално пространство за провеждане на различни видове събития.
Конструкцията му представлява заострена елипса. Сградата на кметството се намира на един от най-впечатляващите централни площади на града. Площадът е заобиколен от мащабни сгради с изискан архитектурен дизайн. На площада тук, по време на Фаите, в точно определен час, се провежда пиротехническо шоу, наречено mascleta. Целия център се покрива с дим. Там трябва да се ходи с тапи за уши. Тътенът е оглушителен. Земята под краката трепери като при земетресение. Копринената борса Лоня де ла Седа е архитектурен комплекс, състоящ се от няколко сгради от 15-ти и 16-ти век с уникална късно готическа архитектура.
Търговията с коприна през средновековието е допринесла за възхода на Валенсия като голям търговски град на Испания. Централният пазар (Mercado Central) е един от най-старите и най-големите пазари за пресни продукти в Европа. Той e първият пазар в света, който приема онлайн поръчки и предлага доставка до дома. Средновековни порти на замъка Торес де Серанос XIV век. Предназначени са за защита на града и отблъскване на вражески атаки. През последните векове кулите на портата са служили като затвор за благородници, а по време на войните са били склад за музейни експонати (колекциите на музея Прадо са специално евакуирани тук, за да ги предпазят от евентуални бомбардировки).
Порта Де ла Мар е точно копие на историческата градска порта и е посветен на жертвите от Испанската гражданска война. Градините на река Турия. В средата на 20-ти век, след голямо наводнение, властите решават да променят течението на река Турия и на полученото място организират зелена паркова зона. Така се раждат съвременните градини.
Катедралния храм на Валенсия е основната религиозна сграда в града. Храмът съчетава голямо разнообразие от архитектурни стилове от различните периоди на съществуването си - готически, романски, каталунски, барок и ренесансови архитектурни стилове. Най-известна е с това, че тук се съхранява Светият Граал – чашата, от която някога е пил самият Исус. Всяка година на 22 януари във Валенсия се провежда фестивал в чест на Сан Висенте Мартир – мъченик и защитник на града. Още в 9 ч. сутринта камбаните възвестяват Папската Велика литургия в градската катедрала.
Грандиозното градско шествие по повод фестивала в чест на Сан Висенте Мартир. На този ден във Валенсия се събират поклонници от цяла Европа. Храм на Дева Мария Покровителка на хората в неравностойно положение. В него се съхранява образа на покровителката Света Богородица. Жителите са сигурни, че защитава града от болести и неприятности. Дворец Генералидад е издигнат като правителствен дворец. Генералидад претърпява мащабна реконструкция в средата на 20-ти век, но е запазил почти оригиналния си вид. ЖП гарата е архитектурен паметник в стил Арт Нуво.
Построена е в началото на 20 век с известна претенциозност и помпозност. Интериорът е украсен с плочки, мозайки, витражи и изображения на плодове. В града има 2 гари. Едната е Хоакин Сороя и другата е тази. Тя ми е любима. Обожавах да се разхождам из нея. Открита е през 1917 г. и е дело на архитект Деметрио Рибес. Истинско бижу. На една от стените има рисунка на дъщерята на архитекта. Плаза де Торос (арена за бикове) напомня на римския Колизеум. Диаметърът на арената е 52 метра, капацитетът е до 16 хиляди зрители. Тук се представят най-добрите бикоборци, а годишно се провеждат около 25 битки.
