Интересни факти около гастрономическите подвизи на Чарлз Дарвин

Чарлз Дарвин е бил воден както от научно, така и от гастрономическо любопитство. Докато е учил без интерес богословие в Кембридж , той станал член на клубовете „Лакомник” и „Гурме”, които се събирали веднъж седмично и търсели такива менюта, които не се предлагат в ресторантите. Синът на Дарвин, Франсис, коментирайки писмата на баща си, отбелязва , че членовете на „Гурме” хапвали между другото ястреби и чапли, но устремът им бил спрян от една стара сова, която била „неописуема”.
С годините Дарвин напреднал с науката и постепенно губел вярата си в Бог, но никога не загубил навика си да опитва някакво ново меню. По време на пътуването си с „Бийгълс” той ял броненосци, които според него „изглеждат на вид и вкус като патици”, и някакъв гризач с шоколадов цвят (вероятно агути) с „най-доброто месо което съм вкусвал” . В Патагония опитал месото на пумата, но намерил че много прилича на говеждото. Всъщност отначало помислил , че е говеждо.
По късно, след като дълго търсил птицата нанду в Патагония, той се сетил че ял такава на Коледа през 1833 г., докато били на котва в пристанището „Дизайър”. Птицата била застреляна от корабният художник Конрад Мартинс. Дарвин разбрал , че това било нанду, едва след като раздигали чиниите. „Тя беше сготвена и изядена, преди да се върне паметта ми. За щастие, главата, шията, краката и перата бяха запазени ”.Той изпратил тези остатъци на Кралското зоологическо дружество в Лондон, и птицата била нарече на негово име ”Rhea Darwinii”.
На Галапагоските острови Дарвин ял игуани, а на Джеймсовите острови опитал от месото на гиганската костенурка. Без да съзнава значението на гиганските костенурки за развитието на неговата еволюционна теория, той натоварил 48 от тях на „Бийгълс” .Дарвин и другите членове на екипажа дълго се хранели с тях, и след това хвърляли големите им черупки зад борда. На 12 февруари биолозите честват рожденният ден на Дарвин, като приготвят специално ястие от колкото може повече видове месо.
