От какво са били направени немските униформи през Първата световна война?

От коприва.
През Първата световна война Германия и Австрия бързо усещат липсата на доставки от памук.
Търсейки подходящ заместител, текстилците стигнали до новаторско решение- да смесят съвсем малко количество памук с коприва, или по-точно с твърдите влакна от стъблото на копривата. Без да са развивали систематично производство, германците събират 1,3 милиона килограма от този материал през 1915г. и още 2,7 милиона килограма през следващата година.
Когато през 1917г. англичаните заловили двама немски войници, униформите им предизвикали голяма изненада.Копривата има много предимства пред памука по отношение на своето отглеждане – памукът вирее само в топъл климат и изисква много поливане и интензивно третиране с пестициди.
Няма опасност да бъдете опарени от ,,копривения шинел”, защото парещите влакънца не се използват при производството на тъкани. Използва се само дългите твърди нишки от стъблата.
Германците съвсем не са първите, които са открили многостранните възможности на употреба на копривата. Археологически материали от цяла Европа доказват, че копривата е използвана преди хиляди години за рибарски мрежи, въжета и тъкани.
В ,,Ботъл Ин”, една кръчма в Маршууд, Дорсет, всяка година се провежда състезание по ядене на пареща коприва. Правилата са строги-никакви ръкавици, никакви анестетици за устата(освен бира) и повръщането на забранено. Номерът е да сгънеш листото на копривата напред и да го бутнеш зад устните, преди да го прекараш с глътка бира. Състезателите казват, че сухата уста е опарена уста. Победител е този, който покаже най-много голи стъбла(по дължина) след един час. Досегашният рекорд е 14,6 метра голи стъбла за мъжете и около 8 метра за жените.
