Коя е най-разпространената птица в света

Кокошката, с голяма разлика при това. По света има около 52 милиарда пилета-почти по 9 на всеки човек. Сега 75% от тях ще бъдат изядени, но отначало кокошките са били отглеждани само заради яйцата. Преди римското нашествие в Британия на никого не му идвало наум да яде самата птица.
Всички кокошки са наследници на един вид фазан Galus galus, който произлиза от Тайланд. Най близкият му съвременен родственик е бойният петел.
Масовото производство на яйца и пилета започва около 1800 г. Пилешкото месо винаги е било страничен продукт на производството на яйца. Пилетата, които остарявали и вече не носели яйца били продавани за месо. През 1963г. пилешкото месо все още било лукс. Едва през седемдесетте години, то става основен продукт за много семейства. Днес почти половината от всичкото месо, консумирано в Обединеното кралство е пилешко.
Чрез селективен отбор и хормонално хранене, днес едно пиле достига зрялост само за 40 дни, което е на половина от познатия естествен период. 98% от всички пилета отглеждани в света (вкючително и т.нар. „екологични”), произлизат от породи селектирани от три американски компании. Повече от половината бройлери в света са с марката ”Коб 500”, селектирани през 70-те години от „Коб Брийдинг Къмпани”.
През 1500г. в Америка изобщо не е имало пилета. Те са внесени от испанците. Повече от една трета от пилетата в Америка се произвеждат от една шотландска компания „Грампиан Кънтри Фуудс”. Те снабдяват повечето големи вериги супермаркети и са едни от най-големите донори на Консервативната партия. Те обработват по 3,8 милиона пилета на седмица в осемте си най-големи завода, единият от които е в Тайланд. Мотото им е „Традиционна добродетел”.
Повечето пилета продавани за месо са женски. Мъжките пилета , които се ядат, са кастрирани петлета. Днес кастрирането се извършва по химически способ с хормони, които атрофират тестикулите. Индустриалният термин за кокошите крачета е „лапи”. Повечето от американските”лапи” се изнасят за Китай, макар че там и без това живеят 3 милиарда пилета.
