Хидроенергетиката е в “клещи” заради топенето на ледниците
heder


Хидроенергетиката е в “клещи” заради топенето на ледниците

Хидроенергетиката е в “клещи” заради топенето на ледниците

Стъпила върху  глетчер с дебелина три метра ,който захранва река Рона , изследователката на глетчерите  Андреас Баудер казва: "Този лед ще се стопи за един месец”.Какво би станало с ледниците от  Хималаите до Андите при по-бързото топене в  краткосрочен план,което води до  дългосрочни рискове - за ВЕЦ, промишлеността и строителството.

Най-широкият  използван  възобновяем енергиен  източник в Швейцария е ВЕЦ.Той осигурява половината от нужната енергия на страната. При  сухи лета и бързото топене на  ледниците  турбини през по голямата част от годината остават неизползваеми.При това развитие на нещата прогнозата е за  спад до 46 на сто до 2035 г.Същото се отнася и до Хималаите, които са водната кула на Азия захранвайки големите реки Меконг и Яндзъ и гарантирайки водата  и енергията на бързо развиващите се икономики. glet4er
Повече от един милиард души по света живеят в речните басейни, захранвани от ледниците.

 Липсата на вода за водноелектрическите централи вече е "критично" в Боливия, Перу, Колумбия и Еквадор.Според доклада  на ООН по изменението на климата има голям риск  за водоснабдяването на Южна Калифорния от загубите  в Сиера Невада и  басейна на река Колорадо.В Европа 20 на сто от електроенергията идва от водноелектрически централи .Бързото топене има и една друга особенност ,а именно големи наводнения и “подуване “ на ледниковите езера. Търсенето на помпени технологии и язовири е един начин за тези страни, които могат да си ги позволят. Експертите подчертават, че прогнозите толкова далеч напред във времето са много несигурни, особено при прогнозирането на валежите.

"С промяната на климата ще има някои области в света с повече валежи през година" каза Петра Доил, професор по хидрология в Университета.” Това ще означава повече водноелектрически генератори, дори ако ледниците продължават да  се топят”. За пример може да вземем Норвегия, която генерира почти 100% от своята електроенергия от водноелектрически централи.

Топене на ледниците ще бъде бонус в краткосрочен план, но производството на ВЕЦ ще трябва да се управлява водата по-ефикасно: "Когато няма резерв на ледниците, ще ни трябват повече язовири за съхранение", каза Йорг Еберхард- ръководител на хидро- производството на швейцарската енергийна компания Alpiq.



Собствено Търсене