Динамика на личното пространството

Веднъж щом започнете да ги търсите, ще ги видите навсякъде: „запазените“ места на масата за членовете на семейството. Новата ограда, която съседът ви току що е вдигнал. Растенията, които колегата ви използва, за да блокира входа към офиса си.
Публично, обществено, лично и интимно пространство
С повишаването на статуса ни се повишават размерите и устойчивостта на собствените ни териториални граници: от кабинката в общия офис до началническите кабинети; от общественото жилище до частните апартаменти в луксозния пентхауз; от автобуса и влакчето на метрото, до пътуването със самолет първа класа в частните салони с обширните пространства за сядане.
Както лъвовете в тяхното диво царство, хората с най-висок статус разполагат с най-голяма територия, която смятат за своя. И все пак продължаваме да балансираме това желание за уединение с точно толкова силното желание за връзка. Личният ни „балон“ пространство се разширява и свива в хармония с настроението, отношенията ни и ситуациите, в които се намираме, но те също така оттласкват разширяващите се и свиващи се „балони“ на другите хора.
Може да се чувстваме изключително комфортно рамо до рамо с някоя колежка в асансьора, но щом вратата се отвори, какво става, когато единият от нас продължи да се движи прекалено близко и другият едва ли не се втурва, бързайки да избяга в офиса си?
Слава богу, че за да избегнем подобни конфузни моменти, можем да се научим да владеем динамиката на пространството. Един от първите експерти, който го прави, е Едуард Хол.
През 1966 г. Хол създава термина „проксемикс“, за да опише как човешките същества си взаимодействат с пространството. Той определя четири зони - публична, обществена, лична и интимна - и функционирането на всяка от тях в обществото. За първи път хората могат ясно да видят и да разберат различията в онова, което преди е било смесено в една аморфна маса, наречена „място“.
Тези зони зависят от културата - което ще рече, че личното пространство в Съединените щати може да бъде считано за обществено или дори за публично пространство в някои части на Латинска Америка.
Освен това ние всички имаме индивидуални прагове - как иначе да си обясним привлекателността на дискотеките, където всички са натъпкани на педя място един от друг. Но зоните на Хол ни дават една добра рамка за разбиране на дузина знаци, които могат да ни покажат къде сме добре дошли и къде не сме.
