Какво ще ви стане, ако си гризете молива?

Нищо особено. Само ще ви кажат да не го правите. Моливите не съдържат олово и никога не са съдържали. Те съдържат графит, една от политоморфните форми на чистия въглерод, който не е по-отровен от ограждащото дърво. Даже и в боята няма никакво олово.
Как е открит и направен молива
Заблуждението идва от това, че заострени оловни пръчки са използвани в продължение на 2000 години на писане върху папирус и хартия.Единственото в света находище на природен чист, твърд графит е открито случайно в Бороудейл, Кумбрия през 1564г.
То е защитено от закона и се пази от въоражена охрана. Експлоатира се само шест седмици в годината.Изваденото оттам ,,черно олово” се нарязвало на тънки квадратни пръчки, от които се правили първите моливи.
Защо не трябва да се дъфче молива
Английските моливи бързо били възприети в цяла Европа. Първото им регистрирано използване е от швейцарския естествоизпитател Конрад Геснер през 1565г. Хенри Дейвид Торо, авторът на ,,Валден”, е първият американец, който смесил графита с глина, за да направи пълнеж за молив, но големият търговски пробив станал през 1827г., когато Джоузеф Диксън от Салем, Масачузетс направил машина, която произвеждала по 132 молива с кравдратен графит в минута.
В края на живота му, през 1869г., неговата компания ,,Крусинбъл” била вече световен лидер, произвеждайки по 86 000 кръгли молива на ден. И до днес компанията (която сега се казва ,,Диксън-Тикондерога”) е един от водещите производители на моливи в света.Роуалд Дал е написал всичките си книги, като е използвал жълтия, средно твърд ,,Диксън-Тикондерога”.
Традицията моливите да се боядисват в жълто датира от 1890г., коато Йозеф Хартмут произвел първия молив в своята фабрика в Прага и го нарекъл на известния жълт диамант на кралица Виктория ,,Кохинор”. Другите производители го последвали.
Днес в Северна Америка75 % от продадените моливи са жълти.Средностатистическият молив може да се наостри 17 пъти и може да изпише 45 000 думи или единична линия с дължина56 км.Гумичката, закрепена на края на молива, била потентована през 1858г., но учителите се възпротивили срещу нововъведението, защото приучвало учениците на мързел.
В повечето случаи тази гумичка се прави от растителни масла с прибавката на съвсем малко каучук.
