Коя е любимата напитка на Джеймс Бонд ?

Не е водката с мартини. Старателно изследване на www.atomicmartinis.com обхваща всички трудове на Флеминг и установява, че Джеймс Бонд консумира по една напитка средно на седем страници текст. От консумираните всичко 317 напитки уискито е на първо място с голяма разлика – общо 101 уискита, от които 58 бърбъна и 38 скоча.
Джеймс Бонд обича също така шампанско (30 пъти) , а в „Човек живее само два пъти” от 1964 г., чието действие се развива в Япония, Бонд опитва саке. То му харесва – пил го е общо 35 пъти. Мнимият фаворит – водка с мартини – е употребяван от Джеймс Бонд само 19 пъти и той е изпил още почти толкова джина с мартини- 16 (макар че повечето от тях са му поръчани от друг).
Фамозната фраза „разбъркано , не разклатено ” се появява за първи път в „Диамантите са вечни”(1966 г.), но не е използвана от самият Бонд до „Д-р НО” (1959). Шон Конъри за пръв път произнася от екрана ”Разклатено , не разбъркано” в „Голдфингър”(1964) и фразата се изрича в повечето от следващите филми. През 2005 г. Американският филмов институт я нареди на 90-то място сред най-великите филмови фрази на всички времена.
Личната рецепта на Джеймс Бонд на мартини е взета от първата книга на Флеминг „Казино Роял” от 1953 г. Три части джин „Гордън”, една част водка и половин част вермут „Кина Лилър”. Разклати добре, докато стане леденостудено и прибави тънко парченце лимонова кора.
Това е единственният случай, в който той пие смес от джин и водка. Нарича я „Веспер” (вечерница) на Веспер Линд, двойната агентка и негова любовница в романа. Именно тя е жената, която пие най-много във всички романи и разкази за Джеймс Бонд.
Защо Бонд държи на „разклатеното мартини” ? Стриктно погледнато, разклатеното мартини с джин трябва да се нарича „Брадфорд”. Ценителите твърдят, че разклащането намалява ароматните качества на джина, не влияе на водката, но прави напитката по-студена и по-остра.
Самият Флеминг е предпочитал мартинито разклатено и приготвено с джин. По късно обаче по съвет на лекарите преминал от мартини на бърбън, което обяснява и предпочитанията на неговият герой. Както Флеминг така и Бонд са хора, които знаят какво харесват.
